Strona główna

Reklama

Reklama

25 Sty
Wicepremier Pawlak o bezpieczeństwie energetycznym regionów
Napisane przez marcin |
Opublikowane w Energia odnawialna
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Bezpieczny i stały dostęp do źródeł energii wszystkich województw, stabilizacja cen surowców oraz rozwój energetyki odnawialnej to główne tematy V Posiedzenia Konwentu Marszałków Województw z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Spotkanie odbyło się 24 stycznia 2011 r. w Warszawie.

 

W opinii wicepremiera Waldemara Pawlaka jednym z najważniejszych czynników decydujących o bezpieczeństwie energetycznym regionów jest dostęp do surowców energetycznych. Przypomniał, że jednym z podstawowych nośników energii w Polsce jest węgiel brunatny, z którego produkowanych jest ponad 33 proc. energii elektrycznej. - Racjonalne i efektywne gospodarowanie złożami stanowi jedno z głównych założeń Polityki energetycznej Polski - zaznaczył. Zwrócił także uwagę na znaczenie stabilności dostaw tego surowca dla bezpieczeństwa energetycznego nie tylko województw, ale również całego kraju.

 

Zdaniem wicepremiera na stan zaopatrzenia regionów w energię, duży wpływ będzie mieć w najbliższym czasie także rozwój energetyki rozproszonej, wykorzystującej lokalne źródła. - W tym kontekście szczególne znaczenie ma rozwój energetyki odnawialnej (OZE) - podkreślił. - Większe wykorzystanie OZE pozwala zdywersyfikować bazę paliwową, co sprzyja poprawie bezpieczeństwa energetycznego – dodał.

 

Przedstawiciele Konwentu Marszałków (KM) postulowali wzrost udziału samorządów gminnych w planowaniu i organizacji zaopatrzenia w energię elektryczną oraz paliwa gazowe na obszarach gmin. Podkreślali także konieczność wprowadzenia przez Rząd działań racjonalizujących zużycie energii. – Istotne jest także, aby Prawo energetyczne było realizowane w sposób, który pozwoli na realną współpracę przedsiębiorstw energetycznych z samorządami gminnymi – podsumował prof. Zbigniew Strzelecki, prezentujący stanowisko KM.

 

W V Posiedzeniu Konwentu Marszałków Województw RP – „Mazowsze 2010” wzięli udział m.in. przedstawiciele resortów zdrowia, rozwoju regionalnego, Głównego Urzędu Statystycznego oraz marszałkowie województw.

 

Źródło: mg.gov.pl


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz