Strona główna

Reklama

Reklama

31 Sty
Produkcja brykietu dobrym pomysłem
Napisane przez marcin |
Opublikowane w Energia odnawialna
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Wytwarzanie brykietów ze słomy lub innych surowców od kilku lat staje się coraz popularniejszym sposobem na dodatkowy zarobek dla rolników. Tym bardziej, że na założenie takiej działalności można dostać dofinansowanie, a kupców na brykiet nie brakuje.

Wytwarzanie brykietów ze słomy to nic innego jak wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł. Poza tym, brykiet zalicza się go do kategorii opałów proekologicznych, ponieważ w procesie jego produkcji wykorzystywana jest tylko i wyłącznie naturalna wysezonowana słoma, a dokładniej mówiąc rozdrobniona sieczka. Poza tym w procesie produkcji nie stosuje się żadnych dodatkowych sztucznych składników, ani wypełniaczy, substancji chemicznych czy klejów. Kaloryczność uzyskanego brykietu ze słomy jest porównywalna do kaloryczności węgla średniego gatunku. Warto dodać, że korzystanie z brykietów jako opału jest nieszkodliwe dla środowiska naturalnego, a pozyskany podczas spalania popiół można z powodzeniem wykorzystać jako nawóz na polu.

Brykiety można wytwarzać zarówno na małą skalę – tylko na potrzeby własnego gospodarstwa, jak i na większą – ukierunkowaną na zbyt. Różnica w tych dwóch produkcjach, oprócz wielkości, sprowadza się głównie do ilości oraz jakości maszyn potrzebnych do produkcji brykietu. Jeśli chodzi o produkcję masową, należy zakupić następujące maszyny: rozwijarkę bel ze słomą, rozdrabniacz słomy, zbiornik buforowy na rozdrobnioną słomę, przenośnik ślimakowy, maszynę brykietującą, worki oraz zszywacz do worków. Najważniejszą maszyną jest, oczywiście, brykieciarka. Decydując się na zakup maszyn, należy dokładnie zapoznać się nie tylko z cenami dostępnych na rynku modeli, ale także z ich możliwościami technicznymi. Jeśli zamierzamy produkować brykiety nie z bel ze słomą a z kostek, to rozwijarka bel nie jest potrzebna.

Za tonę uzyskanego brykietu ze słomy kupujący musi zapłacić ok. 400 zł, za 25-kilogramowy worek ok. 20 zł. Przy skupie słomy od rolników należy liczyć się z ceną ok. 90-100 zł za tonę słomy (w beli lub kostce). Oczywiście brykiety można wytwarzać nie tylko ze słomy, ale także z innych surowców, głównie drzewnych. Brykiety różnią się między sobą także jakością, kształtem i wielkością. Kształt i wielkość jest uzależniona od rodzaju posiadanej brykieciarki. Z pozyskanym w procesie własnej produkcji brykietem nie ma żadnego problemu podczas sprzedaży, ponieważ chętnych na niego nie brakuje, a i same elektrownie część wytwarzanej energii muszą pozyskiwać z odnawialnych źródeł, a więc właśnie m.in. z brykietów.

Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz