Strona główna Aktualności Aktualności: Świat Ukraina jest naszym ważnym partnerem handlowym

Reklama

Reklama

01 Kwi
Ukraina jest naszym ważnym partnerem handlowym
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Aktualności: Świat
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

- Ukraina jest dziś bardzo ważnym partnerem gospodarczym Polski ze względu na łączące nasze kraje sąsiedztwo oraz dziedzictwo historyczne i kulturowe. Chcemy, aby nasza współpraca gospodarcza nabrała nowej dynamiki podczas przewodnictwa Polski w Radzie UE – powiedział Mieczysław Kasprzak, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, podczas konferencji „Granica Polsko-Ukraińska. Szansa czy bariera rozwoju gospodarczego?" 28 marca 2011 r. w Krasiczynie.


- Ukraina jest głównym, obok Rosji, kierunkiem pozaunijnej ekspansji handlowej i inwestycyjnej dla polskich przedsiębiorstw - powiedział wiceminister Kasprzak. – Nasza wymiana handlowa po wyhamowaniu z powodu światowego kryzysu w 2008 r. odbudowuje się. – dodał. Wiceszef Ministerstwa Gospodarki przypomniał, że jednym z najważniejszych obszarów podejmowanych podczas polskiej prezydencji w UE będzie polityka wschodnia. Realizacji tego zadania służyć ma zaproponowana przez Polskę i Szwecję inicjatywa Partnerstwa Wschodniego.
- Akcesja Ukrainy do WTO otworzyła drogę do rozpoczęcia rozmów na temat utworzenia strefy wolnego handlu między Ukrainą a UE – powiedział. - Stworzyłoby to nowe możliwości współpracy dla przedsiębiorców z obu krajów - zauważył wiceminister.

- Stopniowa integracja Ukrainy z gospodarką Unii Europejskiej będzie czynnikiem wpływającym na poprawę jej konkurencyjności i stabilizacji gospodarczej. Jesteśmy gotowi wspierać Ukrainę w kontynuacji reform gospodarczych, mających na celu przygotowanie jej do implementacji zobowiązań Umowy o stowarzyszeniu z UE – dodał.

Wiceminister Kasprzak podkreślił, że kwestia rozwoju polsko-ukraińskiego ruchu granicznego jest tematem szczególnie aktualnym ze względu na wspólną organizację EURO 2012. - Polski rząd przedsięwziął kompleksowe działania obejmujące modernizację istniejącej infrastruktury przejść granicznych oraz jej rozbudowę – zapewnił wiceszef MG. Działania te są realizowane w oparciu o przyjęty przez Radę Ministrów w styczniu 2010 r. „Program rozwoju infrastruktury granicznej na polsko-ukraińskiej granicy państwowej w latach 2010-2013."

Źródło: mg.gov.pl


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz