Strona główna Aktualności Aktualności: Polska 150 mln euro dla oszczędnych

Reklama

Reklama

27 Sty
150 mln euro dla oszczędnych
Napisane przez marcin |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przeznaczy 150 mln euro na Program Finansowania Rozwoju Zrównoważonej Energii w Polsce (PolSEFF). Firmy mogą otrzymać do 1 mln euro na inwestycje, które poprawią efektywność wykorzystania energii.

 

W inauguracji programu 26 stycznia 2011 r. udział wziął wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. - Inicjatywa EBOR skierowana jest do małych i średnich firm, które chcą bardziej efektywnie i oszczędnie użytkować energię – wyjaśnił wicepremier Waldemar Pawlak. – Pomoże to poprawić konkurencyjność przedsiębiorstw, a tym samym całej gospodarki – dodał. – Do firmy, która chce zainwestować w nowoczesne technologie, obniżające wydatki na energię może trafić nawet do miliona euro – powiedział Peter Reiniger, dyrektor zarządzający EBOR. Fundusze te będą dystrybuowane przez lokalne banki i spółki leasingowe, biorące udział w programie PolSEFF.

 

Wicepremier Waldemar Pawlak zapewnił, że Ministerstwo Gospodarki popiera wszelkie inicjatywy mające na celu poprawę efektywności energetycznej, ograniczenie emisyjności polskiej gospodarki i tym samym wzrost jej konkurencyjności. – Powinniśmy zmienić nasze podejście do kwestii zmniejszania emisji CO2 i zamiast zasady „low carbon economy”, stosować „low emision economy” – zachęcał wiceszef rządu. Przypomniał, że MG przygotowało również ustawę o efektywności energetycznej, która wprowadza tzw. białe certyfikaty, potwierdzające przeprowadzenie działań energooszczędnych. Do ich posiadania zobowiązane będą firmy sprzedające energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło odbiorcom końcowym. – Mechanizm ten pozwala obracać świadectwami na Towarowej Giełdzie Energii i uzyskiwać korzyści materialne z tego tytułu – wyjaśnił wicepremier.

 

Zdaniem Ewy Synowiec, dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce realizacja unijnego celu zaoszczędzenia 20 proc. energii pierwotnej do 2020 r. pozwoli całej UE wyemitować o 780 mln ton CO2 mniej i zaoszczędzić każdego roku około 100 mld euro.

 

Źródło: mg.gov.pl


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz