Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Aktualności z ukraińskiego rynku rolnego

Reklama

Reklama

20 Wrz
Aktualności z ukraińskiego rynku rolnego
Napisał Administrator |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ślad za informacją otrzymaną z Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie (www.kiev.trade.gov.pl), poniżej zamieszczamy informacje dotyczące sytuacji sektora rolno-spożywczego na Ukrainie.

1) Nowe próby ograniczenia importu wybranych towarów spożywczych i środków ochrony roślin
Ministerstwo Polityki Rolnej Ukrainy inicjuje wprowadzenie dodatkowej opłaty importowej – pobieranej przy wwozie określonych towarów na Ukrainę – w celu ochrony krajowych producentów towarów spożywczych i środków ochrony roślin.
Zgodnie z propozycją tego resortu, począwszy od 2011 r. na Ukrainie tymczasowo – do końca 2013 r. – obowiązywać ma dodatkowa, 10% opłata importowa pobierana od wwożonej do tego kraju wieprzowiny, drobiu, produktów pochodzenia mięsnego, ryb i skorupiaków, a także środków ochrony roślin. Ministerstwo szacuje, iż w wyniku wprowadzenia tej opłaty budżet państwa uzyska dodatkowe 1,4 mld UAH wpływów rocznie, które planuje się przekazać do specjalnego funduszu budżetu państwowego, a zarządzać nimi ma Ministerstwo Polityki Rolnej Ukrainy. Wdrożenie w/w opłaty uzależnione jest od pozytywnego ustosunkowania się Gabinetu Ministrów Ukrainy do propozycji Ministerstwa Polityki Rolnej Ukrainy, a następnie
przegłosowania stosownego projektu ustawy przez Radę Najwyższą Ukrainy. Podkreśla się jednak, iż wdrożenie tej opłaty może zostać zablokowane przez Światową Organizację Handlu (niezgodność takiego rozwiązania z zobowiązaniami, jakie Ukraina przyjęła w ramach negocjacji akcesyjnych do tej organizacji), a także przez Unię Europejską (z którą Ukraina prowadzi obecnie negocjacje o stworzeniu strefy wolnego handlu). Jednocześnie propozycja resortu rolnictwa budzi kontrowersje wśród samych ukraińskich firm. W szczególności przeciwko wprowadzeniu takiego rozwiązania opowiadają się firmy zajmujące się przetwórstwem produktów morza (aktualnie prawie 90% produktów morza jest importowane na Ukrainę; firmy te oceniają, iż w przypadku wprowadzeni opłaty cena ich gotowej produkcji może wzrosnąć o 5-10%) oraz producenci wędlin (w przypadku niektórych ukraińskich producentów wędlin udział importowanych surowców w ich gotowej produkcji sięga 80%). Za takim rozwiązaniem opowiadają się natomiast producenci mięsa.

 

Źródło: www.arr.gov.pl

Dodaj komentarz