Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Bardzo dobra sprzedaż w 2009

Reklama

Reklama

24 Lis
Bardzo dobra sprzedaż w 2009
Napisał Administrator |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Według wstępnych danych w 2009 roku Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała ponad 102 tys. ha gruntów. Było to o ok. 24 tys. ha więcej, niż w roku 2008 (wzrost o ponad 30%). Nabywcami gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa byli dotychczasowi dzierżawcy, którzy skorzystali z przysługującego im prawa pierwszeństwa w nabyciu oraz rolnicy, którzy nabywali grunty w przetargach nieograniczonych i ograniczonych.

 

Znaczne przyspieszenie prywatyzacji mienia Zasobu nastąpiło pomimo pogarszającej się sytuacji dochodowej w rolnictwie (wyraźny spadek cen produktów rolnych), jak też ogólnego spowolnienia gospodarczego. Tak dobry wynik był efektem wprowadzenia w Agencji nowych rozwiązań proceduralnych i organizacyjnych sprzyjających intensyfikacji sprzedaży. Procesy przygotowania do sprzedaży objęły w ubiegłym roku. ok. 200 tys. ha. Grunty, których przygotowanie do sprzedaży rozpoczęło się w roku ubiegłym, będą zaoferowane rolnikom już od początku 2010 roku.
Dobry wynik sprzedaży umożliwi Agencji w 2010 r. wpłaty do budżetu państwa i na Fundusz Rekompensacyjny w łącznej planowanej wysokości na poziomie 1 mld 373 mln zł (721 mln zł bezpośrednio do budżetu i 652 mln zł na Fundusz Rekompensacyjny).

 

Źródło : http://www.anr.gov.pl/pl/article/158004

Dodaj komentarz