Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Cena goni cenę – czyli dalszy wzrost cen zbóż

Reklama

Reklama

30 Lis
Cena goni cenę – czyli dalszy wzrost cen zbóż
Napisał Administrator |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dostrzegalne i odczuwalne podwyższenie cen zbóż na przełomie listopada i grudnia najprawdopodobniej będzie miało swój ciąg dalszy. Niewykluczone są bowiem dalsze wzrosty cen.

Zaczyna brakować zbóż nie tylko na pasze, ale także na wyroby piekarskie. Cena pszenicy konsumpcyjnej i żyta konsumpcyjnego już jest wyższa o 3 proc. w stosunku do tego, co było ponad miesiąc temu. Ceny zbóż paszowych są niższe od konsumpcyjnych, ale i tak droższe niż miesiąc temu. Pszenica paszowa w skupie jest po ok. 740-750 zł za tonę, pszenżyto ok. 640-670 zł, żyto ok. 640-660 zł. Niestety jeszcze droższy jest jęczmień, jego cena oscyluje w granicach 650-700 złotych. Sporo trzeba wydać również na owies, którego cena kształtuje się na poziomie od 450 do 520 zł za tonę.

Wysokie ceny zbóż paszowych już w tej chwili bardzo szkodzą hodowcom trzody chlewnej oraz drobiu. Jak prognozują eksperci, nie zapowiada się, by w najbliższym czasie ceny spadły. Za ogólny powód takiej sytuacji podaje się złe zimowe warunki, utrudniające transport oraz osłabienie się złotówki, co sprawia, że duża część zbóż jest eksportowana z uwagi na wyższą opłacalność.

Dodaj komentarz