Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Ceny poszły w górę o 0,4 proc.

Reklama

Reklama

15 Sty
Ceny poszły w górę o 0,4 proc.
Napisane przez marcin |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jak podał GUS ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w grudniu 2010 r. wzrosły o 0,4 proc. w stosunku do listopada oraz o 3,1 proc. w porównaniu z grudniem 2009.

 

Z kolei w całym 2010 roku inflacja wyniosła 2,6 proc. Wynik ten jest zgodny z prognozami analityków Ministerstwa Gospodarki.

W grudniu ustabilizowały się ceny żywności. Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów MG największy wpływ na wzrost inflacji miały wyższe ceny paliw. Na tą sytuację wpłynęła droższa ropa oraz osłabienie złotego. Eksperci MG oczekują, że ceny w styczniu 2011 będą rosły w tempie zbliżonym do notowanego w grudniu 2010 r. Głównym czynnikiem wpływającym na kształtowanie się inflacji będzie utrzymywanie się wysokich cen paliw. Zdrożeje także żywność. Z kolei wyprzedaże powinny spowodować sezonowy spadek cen odzieży i obuwia.

Analitycy oczekują, że roczny wskaźnik wzrostu cen w styczniu ponownie wzrośnie, choć powinien utrzymać się poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej.

Największy wpływ na kształtowanie wskaźnika w grudniu, obok cen w transporcie, miał wzrost opłat związanych z mieszkaniem, wynikający głównie ze wzrostu cen energii. W pozostałych głównych grupach dóbr i usług ceny rosły wolniej od ogólnego wskaźnika. Spadły zaś ceny odzieży i obuwia, na poziomie sprzed miesiąca pozostały ceny w łączności.

Źródło: mg.gov.pl

 


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz