Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Co dalej z KRUS?!

Reklama

Reklama

08 Gru
Co dalej z KRUS?!
Napisał Administrator |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Trybunał konstytucyjny orzekł, że płacenie przez państwo składek zdrowotnych za wszystkich rolników jest niezgodne z konstytucją. W tym roku budżet wyda na ten cel 1,87 mld zł. ale państwo dopłaca także do ubezpieczeń 3 mln innych Polaków: służb mundurowych, duchownych, studentów, górników, bezrobotnych…
Jednak Trybunał zajął się tylko rolnikami, bo w tej sprawie była interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich. I jeśli ten przepis się nie zmieni to od 2012 roku rolnicy nie będą mogli korzystać z opieki zdrowotnej. Rząd i parlament mają na to 15 miesięcy. Czasu niby sporo, ale na jakiej podstawie zbudować ten system?

Jak wyliczać składkę: od dochodu, od hektara, a może jeszcze inaczej. Jeśli składka miałaby być, jak w przypadku ubezpieczonych w ZUS zależna od podatku dochodowego to trzeba by było zmienić cały system podatkowy w rolnictwie. I najpierw wprowadzić podatek dochodowy. Dyskusje na ten temat toczą się od dawna, ale jakoś nie udało się ująć jej w paragrafy. Tym bardziej, że chodzi także o reformę KRUS, czyli również o składki emerytalne rolników. Jest to kwestia nierozwiązana od ponad 20 lat.

Trybunał Konstytucyjny nie zajmował się jednak składkami emerytalnymi, bo tych przepisów nikt nie zaskarżył. Tak czy inaczej problem jest i rząd wraz z parlamentem muszą się z nim zmierzyć. A to nie będzie łatwe. Rolnicy protestują przeciwko decyzji Trybunału, ponieważ wielu z nich nie stać będzie na płacenie składek. Mimo że nie są wygórowane. Kto będzie przygotowywał projekt nowych przepisów? Rząd czy chłopska partia PSL? W oparciu o jakie dane będzie wyliczana składka, czy zmiana przepisów dotyczących ubezpieczeń zdrowotnych pociągnie za sobą także reformę KRUS?


Źródło: Informacje rolnicze TVP

Dodaj komentarz