Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Co z tą prywatyzacją pracowniczą?

Reklama

Reklama

21 Sty
Co z tą prywatyzacją pracowniczą?
Napisane przez marcin |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

- Chcemy upowszechniać własność obywatelską poprzez aktywizowanie pracowników oraz samorządów terytorialnych do udziału w prywatyzacji pracowniczej - powiedział wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan podczas debaty zatytułowanej „Czy prywatyzacja pracownicza jest w Polsce zagrożona?”. Zorganizowane przez Pracodawców RP spotkanie odbyło się 20 stycznia 2011 r. w Warszawie.

 

Wiceminister Dariusz Bogdan przypomniał, że przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki program „Wspieranie prywatyzacji poprzez udzielanie poręczeń spółkom z udziałem pracowników i jednostek samorządu terytorialnego” funkcjonuje od 20 października 2009 r. Jednym z celów Programu jest ułatwianie spółkom pracowniczym dostępu do poręczeń kredytowych. – Ubiegając się o kredyt komercyjny spółki mogą uzyskać poręczenie z Banku Gospodarstwa Krajowego do 30 mln euro i do wysokości 80 proc. pozostającego do spłaty zobowiązania objętego poręczeniem – wyjaśnił wiceminister.

 

- Kolejnym ułatwieniem, które proponujemy jest możliwość uczestniczenia spółek aktywności obywatelskiej w procesach prywatyzacji pracowniczej - powiedział wiceminister Bogdan. – W ich skład mogą wchodzić nie tylko pracownicy firmy, ale również lokalny samorząd – dodał.

 

Ministerstwo Gospodarki wspólnie z Polską Agencją Przedsiębiorczości stara się popularyzować wiedzę na temat prywatyzacji pracowniczej. – Rozpowszechniamy materiały szkoleniowe, bierzemy udział w debatach, konferencjach i seminariach, aby z informacją o możliwościach przystąpienia do prywatyzacji pracowniczej dotrzeć do szerokiej publiczności – poinformował.

 

W opinii Grażyny Piotrowskiwej-Oliwy, wiceprezydent pracodawców RP przedsiębiorstwa sprywatyzowane w tzw. prywatyzacji bezpośredniej bardzo dobrze radzą sobie na rynku. – W latach 2000-2007 sprywatyzowano w ten sposób 185 podmiotów, z czego tylko 14 prywatyzacji było nieudanych – przypomniała.

 

Źródło: mg.gov.pl


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz