Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Czy stopy procentowe będą podwyższone?

Reklama

Reklama

18 Kwi
Czy stopy procentowe będą podwyższone?
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

– Inflacja nie powinna być pretekstem do podwyższania stóp procentowych. Drogi pieniądz może załamać gospodarkę - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas briefingu prasowego.


Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka zacieśnienie polityki monetarnej przy wzroście inflacji na poziomie 3-4 proc. może być niebezpieczne dla gospodarki. – Przy dyskusji o podwyższaniu stóp procentowych, trzeba zwrócić uwagę również na tendencję kształtowania się cen na rynkach światowych – podkreślił. – Pamiętajmy, że wzrost inflacji w Polsce jest wywołany w dużej mierze czynnikami zewnętrznymi, takimi jak rosnące ceny ropy i żywności na światowych giełdach – wyjaśnił wicepremier.

Minister gospodarki zwrócił uwagę na wysokość stóp procentowych w innych państwach. – W Polsce stopa podstawowa banku centralnego jest na poziomie 4 proc. W Stanach Zjednoczonych jest to 0,25 proc., w Wielkiej Brytanii 0,5 proc., a w strefie euro 1 proc. – wyjaśnił wicepremier.

Zdaniem wiceszefa rządu należy dążyć do utrzymania wzrostu PKB oraz poszukiwać rozwiązań, które będą ograniczać wzrost cen. – W Ministerstwie Gospodarki podejmujemy działania, które m.in. pomogą obniżyć ceny paliw – poinformował wicepremier Pawlak. Resort może wpłynąć na poziom cen paliw obniżając Narodowy Cel Wskaźnikowy, który określa wielkość biokomponentów dodawanych do paliwa.

W opinii ekspertów Departamentu Analiz i Prognoz (DAP) MG, w kwietniu ceny paliw i żywności będą wprawdzie nadal rosnąć, jednak skala wzrostu nie powinna być już tak wysoka, jak w marcu. – Przewidujemy, że od czerwca ceny zostaną skorygowane w dół. Oczywiście wiele będzie zależeć od międzynarodowej sytuacji – podsumowała dyrektor DAP Aneta Piątkowska.

Źródło: mg.gov.pl Ministerstwo Gospodarki (2011)


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz