Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Dni Wina z Mołdawii w Warszawie

Reklama

Reklama

13 Paz
Dni Wina z Mołdawii w Warszawie
Napisał Administrator |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dziś w siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej odbyło się uroczyste otwarcie Dni Wina z Mołdawii w Warszawie.

Przed otwarciem odbyła się wspólna konferencja prasowa ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego oraz ministra rolnictwa i przemysłu spożywczego Republiki Mołdowa Valeriu Cosarciuka.

 

?Wina mołdawskie są stosunkowo mało znane w Polsce i dlatego chciałbym, aby konsumenci mogli poznać ich walory jakościowe oraz smakowe i sięgali po produkty wysokiej jakości? ? powiedział minister Marek Sawicki otwierając konferencję.

 

Minister podkreślił, że wspiera starania Republiki Mołdowa w przystąpieniu do Unii Europejskiej. Zwrócił uwagę, że podczas Polskiej Prezydencji w przyszłym roku, współpraca w tym zakresie będzie rozwijana w ramach Partnerstwa Wschodniego. Według ministra Marka Sawickiego Mołdowa mogłaby wstąpić do Unii Europejskiej wraz z krajami Bałkańskimi. Minister powiedział, że rozumie obawy jakie towarzyszą przygotowaniom do wstąpienia do Wspólnoty. Przypomniał, że podobna sytuacja miała miejsce w Polsce. Tymczasem produkty bardzo dobrej jakości takie, jak polskie produkty żywnościowe zdobyły sobie uznanie wśród konsumentów w Europie i na świecie. Dlatego też minister Marek Sawicki nie ma wątpliwości, że bardzo dobrej jakości wina mołdawskie również znajdą uznanie wśród konsumentów i sprzedaż tych win w Europie zdecydowanie wzrośnie.

 

Minister Valeriu Cosarciuk poinformował, że tradycje uprawy winorośli i produkcji wina mają wielowiekowe tradycje. Podczas Dni Wina z Mołdawii w Warszawie swoje wyroby prezentuje 29 firm. Minister Valeriu Cosarciuk zaznaczył, że wino jest podstawowym produktem mołdawskiego rolnictwa i dlatego tak ważna jest jego promocja.

 

Już teraz Polska jest największym importerem mołdawskiego wina w Unii Europejskiej. Wśród krajów, z których Polska importuje wina Mołdowa jest aktualnie na szóstym miejscu.

 

Po wspólnej konferencji prasowej odbyła się ceremonia otwarcia Dni Wina z Mołdawii w Warszawie.

 

Źródło: www.minrol.gov.pl

Dodaj komentarz