Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Dobra passa dla mleka

Reklama

Reklama

23 Gru
Dobra passa dla mleka
Napisał Administrator |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Producenci mleka przeżywają obecnie dobrą passę. Cena mleka w skupie jest teraz wyższa o 3 gr niż przed miesiącem i nawet o kilkanaście groszy niż przed rokiem. W listopadzie spółdzielnie mleczarskie skupowały mleko za średnio 1,15 zł za litr.

Eksperci oceniają, że grudzień powinien być równie pomyślny, jeśli chodzi o ceny. Ale pomyślna była nie tylko końcówka roku, ale cały rok. Średnia cena mleka w 2010 roku to 1,05 zł. Mleczarze widzą sporą różnicę w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy to litr kosztował ok. 0,90 zł. W tej chwili najwięcej za litr mleka można dostać w województwie podlaskim (1,25 zł), zachodnio-pomorskim (1,20 zł) i warmińsko-mazurskim (1,18 zł). Najmniej w podkarpackim (0,96 zł) i w małopolskim (0,98 zł).
Dobra cena mleka jest obwarowana pewnym mankamentem. Niestety podaż mleka jest mniejsza, choć ceny produktów mleczarskich także stoją na zadowalającym poziomie. Najpopularniejsze typy serów mleczarnie sprzedają odpowiednio w cenach: masło w blokach 12,50 – 13,60 zł, ser (morski, podlaski czy zamojski) 10,90 – 12,10 zł, a mleko w proszku 7,20 – 8,40 zł za kilogram. Dobrą passę wspiera nie tylko słaba złotówka, ale także podwyższone spożycie mleka i to nie tylko w naszym kraju, ale także w innych krajach, do których eksportujemy mleko.

Dodaj komentarz