Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Dzieci w sieci to raj dla pedofilii

Reklama

Reklama

18 Kwi
Dzieci w sieci to raj dla pedofilii
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Europejska agenda cyfrowa podaje wyniki sondażu, które jednoznacznie wskazują, że z portali społecznościowych korzystają coraz młodsze dzieci, często nie wiedząc o podstawowych zagrożeniach dla prywatności. Zebrane dane są bardzo niepokojące.


Według wyników ogólnoeuropejskiego sondażu przeprowadzonego przez Komisję Europejską 77 proc. dzieci w wieku 13-16 lat i 38 proc. dzieci w wieku 9-12 lat w UE posiada profil w jednym z portali społecznościowych. Jednocześnie jedna czwarta dzieci korzystających z portali społecznościowych, takich jak Facebook, Hyves, Tuenti, Nasza-Klasa, SchuelerVZ, Hi5, Iwiw lub Myvip, przyznaje, że ich profil jest „publiczny", co oznacza, że każdy może go zobaczyć, a w wielu przypadkach profile zawierają ich adresy lub numery telefonów. Przedstawione liczby podkreślają wysokie znaczenie przeglądu wdrażania porozumienia w sprawie zasad bezpieczniejszego korzystania z portali społecznościowych dla UE, który zostanie przeprowadzony wkrótce przez Komisję Europejską. Komisja pośredniczyła w osiągnięciu w 2009 r. tego porozumienia, w ramach którego główni operatorzy portali społecznościowych zgodzili się na wdrożenie odpowiednich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa w Internecie dla swoich niepełnoletnich użytkowników. Bezpieczeństwo dzieci w Internecie stanowi istotny element Europejskiej agendy cyfrowej.

Niebezpieczeństwo dla dzieci
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową, Neelie Kroes, powiedziała: „Z portali społecznościowych korzysta coraz większa liczba dzieci, ale wiele z nich nie podejmuje właściwych działań, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo w Internecie, narażając się w ten sposób na zagrożenia, nękanie i próby uwodzenia przez Internet. Wszyscy operatorzy portali społecznościowych powinni zatem natychmiast wprowadzić domyślne ustawienia dla profili nieletnich użytkowników, pozwalające na dostęp tylko znajomym z zatwierdzonej listy i uniemożliwiające dostęp za pośrednictwem wyszukiwarek. Wszyscy operatorzy, którzy nie podpisali jeszcze unijnego Porozumienia w sprawie zasad bezpieczniejszego korzystania z portali społecznościowych, powinni niezwłocznie do niego przystąpić, tak by zapewnić bezpieczeństwo naszych dzieci."

Dzieci są aktywnymi użytkownikami portali społecznościowych
Opublikowane przez sieć „EUKidsOnline" wyniki sondażu przeprowadzonego na grupie 25 tys. młodych ludzi w 25 krajach europejskich pokazują, że 38 proc. dzieci w wieku 9-12 lat przyznaje, że ma profil w portalu społecznościowym, przy czym odsetek ten wynosi od 70 proc. w Holandii do 25 proc. we Francji. Portale społecznościowe są nawet jeszcze bardziej popularne wśród nastolatków, ponieważ 77 proc. dzieci w wieku 13-16 lat twierdzi, że posiada profil w takim portalu.

Wśród dzieci w wieku 9-12 lat 15 proc. przyznaje, że ma ponad 100 kontaktów w swoim profilu, przy czym najwyższy odsetek odnotowano na Węgrzech – 47 proc. Wśród nastolatków w wieku 13-16, dzieci z Belgii, Danii, Grecji, Węgier, Włoch, Holandii, Norwegii, Polski, Szwecji i Zjednoczonego Królestwa mają częściej ponad 100 kontaktów w porównaniu z dziećmi z innych krajów.

Wiele dzieci ma publiczne profile dostępne dla wszystkich
Jedna czwarta dzieci korzystających z portali społecznościowych twierdzi, że ich profil jest publiczny. Jedna piąta dzieci, których profil ma charakter publiczny, przyznaje, że w profilu znajduje się ich adres lub numer telefonu. W 15 spośród 25 państw członkowskich, w których przeprowadzono sondaż, dzieci w wieku 9-12 lat mają dostępne publicznie profile częściej niż dzieci w wieku 13-16 lat.

Jedynie 56 proc. dzieci w wieku 11-12 lat twierdzi, że wie, w jaki sposób zmienić ustawienia dotyczące prywatności w swoim profilu w portalu społecznościowym. Starsze dzieci mają większe umiejętności w tym zakresie – 78 proc. nastolatków w wieku 15-16 lat przyznaje, że wie, jak zmienić te ustawienia.

Co proponuje Komisja?
Komisja monitoruje wdrażanie zasad bezpieczniejszego korzystania z portali społecznościowych w UE, dobrowolnego porozumienia podpisanego przez operatorów portali społecznościowych, w którym zobowiązali się oni do wdrożenia szeregu środków w ramach swoich usług, aby zapewnić bezpieczeństwo nastoletnich użytkowników.

Komisja opublikuje wkrótce pierwsze wyniki dotyczące oceny wdrażania Porozumienia w sprawie zasad bezpieczniejszego korzystania z portali społecznościowych dla UE podpisanego przez następujące portale: Arto, Bebo, Facebook, Giovani, Hyves, IRC Galleria, MySpace, Nasza-Klasa, Netlog, One.lt, Rate, SchuelerVZ, Tuenti i Zap.

Opublikowane sprawozdanie pokazuje również, że nie wszystkie popularne wśród europejskich nastolatków portale społecznościowe podpisały porozumienie w sprawie zasad bezpieczniejszego korzystania z portali społecznościowych.

Dobrowolne porozumienia
Biorąc pod uwagę coraz młodszy wiek dzieci korzystających z Internetu i portali społecznościowych, a także fakt, że dzieci mają dostęp do Internetu za pośrednictwem urządzeń przenośnych, Komisja rozpoczęła przegląd obowiązujących dobrowolnych porozumień branżowych w tej dziedzinie. Do udziału w tej platformie współpracy zostaną zaproszeni operatorzy portali społecznościowych, producenci urządzeń przenośnych i konsoli do gier, dostawcy usług internetowych, dostawcy oprogramowania używanego w urządzeniach przenośnych, dostawcy treści do tych urządzeń, organizacje konsumenckie, naukowcy i organizacje pracujące na rzecz dzieci. Dialog ten będzie opierał się na osiągnięciach Porozumienia w sprawie zasad bezpieczniejszego korzystania z portali społecznościowych dla UE oraz europejskiego Porozumienia na rzecz bezpiecznego korzystania z telefonów komórkowych przez dzieci i młodzież.

Źródło: europa.eu


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz