Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Europa nie będzie miała udziału w światowym wzroście produkcji rolno-spożywczej

Reklama

Reklama

21 Lut
Europa nie będzie miała udziału w światowym wzroście produkcji rolno-spożywczej
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

- Jeżeli nie zmieni się kształt Wspólnej Polityki Rolnej, Europa nie będzie miała swojego udziału w światowym wzroście produkcji rolno-spożywczej, a europejskie rolnictwo nie sprosta rosnącemu zapotrzebowaniu na żywność – powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki podczas spotkania z przedstawicielami spółdzielni mleczarskich.

Minister Marek Sawicki rozmawiał 18 lutego br. z Przewodniczącymi i Prezesami spółdzielni mleczarskich, podczas spotkania zorganizowanego przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich. Celem spotkania, jak mówił prezes KZSM Waldemar Broś, było omówienie aktualnej sytuacji na rynku mleka w Polsce i na świecie. Minister Marek Sawicki poinformował uczestników spotkania o stanie prac nad kształtem Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku i przedstawił najważniejsze elementy polskiego stanowiska w tej sprawie. - Z pewnością, jeżeli nie zmieni się kształt Wspólnej Polityki Rolnej, Europa nie będzie miała swojego udziału w światowym wzroście produkcji rolno-spożywczej, a europejskie rolnictwo nie sprosta rosnącemu zapotrzebowaniu na żywność – powiedział minister. - Konieczne jest wprowadzenie radykalnej reformy, która zapewni jednakowe kryteria podziału środków wszystkim krajom członkowskim UE – zaznaczył Marek Sawicki.

 

Minister zachęcił również do tego, aby branża mleczarska skorzystała z otwierających się nowych możliwości eksportu polskich produktów na rynki trzecie. - Taką szansę, wejścia na nowy rynek, daje na przykład ekspozycja w Szanghaju. Zachęcam do tego, aby zaprezentować tam również produkty mleczarskie – powiedział szef resortu rolnictwa.

 

W spotkaniu uczestniczyli także prezes Agencji Rynku Rolnego Władysław Łukasik oraz prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Kołodziej, którzy poruszyli tematy związane z pracą nadzorowanych przez siebie jednostek. Zaprezentowane zostały działania ARR ze szczególnym uwzględnieniem rynku produktów mlecznych. Omówiono także podstawowe założenia i problemy w temacie Konsolidacji i tworzenia „centrów dystrybucji”.

 

Źródło: minrol.gov.pl


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz