Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Internetowych dyskusji ciąg dalszy

Reklama

Reklama

08 Kwi
Internetowych dyskusji ciąg dalszy
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, blogerami, ekspertami oraz przedstawicielami przedsiębiorców związanych z branżą internetową. Tematem rozmów była m.in.: dyrektywa audiowizualna, konsultacje społeczne projektów rządowych związanych z Internetem oraz dostęp do dokumentów publicznych w sieci.


Szef rządu powiedział, że brakuje w Polsce i Europie precyzyjnego opisania rzeczywistości wirtualnej w kontekście tradycyjnie rozumianych praw i obowiązków obywateli. – Zakładam, że póki nie umiemy dokładnie korelować rzeczywistości realnej i wirtualnej, to lepiej założyć, że Internet pozostaje strefą szczególnej wolności – zaznaczył premier. – Przyjęliśmy zasadę, że skoro nie jesteśmy pewni skutków lub nie umiemy skonstruować przepisu adekwatnie do potrzeb, to raczej nie ruszamy przestrzeni wolności w Internecie. Pomijam tutaj twardą przestępczość, np. przestępczość pedofilską – dodał.

Według premiera trzeba się zastanowić, co zrobić, aby prawo obowiązywało mniej więcej w takim samym stopniu w rzeczywistości realnej, jak i wirtualnej. – Jeśli mamy do czynienia z przestępstwem, to ono nie jest mniejszym przestępstwem, tylko dlatego, że dzieje się w Internecie – powiedział Donald Tusk. Jak przyznał, oddziaływanie państwa i administracji w przestrzeni wirtualnej jest mniejsze w porównaniu z przestrzenią realną.

Premier opowiedział się za większą rolą konsultacji społecznych projektów rządowych dotyczących Internetu. – Konsultacje powinny być żywe, nie zrutynizowane i jak najszersze – zaznaczył. – Jednocześnie konsultacje nie mogą oznaczać, że ustawa jest pisana przez jakąś grupę interesu czy grupę poglądów. Chcemy poznać poglądy i w konsultacjach wyłapać ewidentne błędy – wyjaśnił.

Szef rządu zadeklarował, że zrobi wszystko, aby każdy dokument rządowy, który nie jest opatrzony klauzulą tajności lub poufności, był natychmiast powszechnie dostępny w najwygodniejszej dla odbiorcy formie elektronicznej.

Premier zapowiedział, że kolejne spotkanie dotyczące rozwoju Internetu odbędzie się 18 maja.

Źródło: premier.gov.pl


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz