Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Jesteśmy za uproszczeniem WPR

Reklama

Reklama

21 Sty
Jesteśmy za uproszczeniem WPR
Napisane przez marcin |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

- Opowiadamy się za zdecydowanym uproszczeniem WPR, jej przejrzystością i odejściem od historycznych tytułów do płatności – powiedział minister Sawicki podczas konferencji prasowej i spotkania z Ilse Aigner.

 

19 stycznia br. wspólnie z Federalną Minister Rolnictwa Ilse Aigner minister Marek Sawicki brał udział w spotkaniu z dziennikarzami prasy zagranicznej zajmujących się tematyką rolniczą. Duże zainteresowanie dziennikarzy budziła przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej i rola, jaką odegra w tym zakresie Polska Prezydencja W drugiej połowie br. Polska obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej. W tym czasie będą też zapadać ważne decyzje w sprawie WPR w nowej perspektywie finansowej po roku 2013. - Mamy jasno sprecyzowane stanowisko i bardzo aktywnie uczestniczymy w dyskusjach na różnych europejskich forach. Opowiadamy się za zdecydowanym uproszczeniem WPR, jej przejrzystością i odejściem od historycznych tytułów do płatności – powiedział minister Sawicki i dodał, że coraz więcej państw przychyla się do naszego stanowiska.

 

Według ministra Sawickiego ogłoszone w listopadzie br. przez Komisję Europejską założenia reformy stanowić mogą podstawę do dalszej dyskusji. - Nie są one tym, czego bym oczekiwał w sprawie zmian. To, co przedstawiono jest raczej kosmetyką, a nam potrzebna jest rzeczywista reforma, która spowoduje, że europejskie rolnictwo stanie się silne i konkurencyjne. Musi być takie, bo za 20 – 30 lat będziemy potrzebowali dwa razy więcej żywności niż obecnie i to żywności wysokiej jakości, takiej jakiej chce pół miliarda konsumentów w Unii Europejskiej – podkreślił. W czasie Polskiej Prezydencji zakończy się też dyskusja dotycząca zmian we Wspólnej Polityce Rybackiej i będą podejmowane decyzje dotyczące przyszłości tego sektora unijnej gospodarki na najbliższe lata.

 

Źródło: minrol.gov.pl


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz