Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Klastry to świetne narzędzie rozwoju branż

Reklama

Reklama

11 Mar
Klastry to świetne narzędzie rozwoju branż
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

 

– Klastry stanowią skuteczny mechanizm koncentrowania zasobów i środków oraz świetny sposób stymulowania współpracy horyzontalnej w gospodarce - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Spotkanie odbyło się 9 marca 2011 r. w Poznaniu.

 

 

W opinii wicepremiera Pawlaka klastering wyznacza nowe możliwości rozwoju współpracy między jednostkami naukowymi a przemysłem. – Klastry mogą stanowić efektywny kanał przepływu wiedzy i transferu technologii. Ich struktury ułatwiają komercjalizację rezultatów badań naukowych, które w postaci produktów i usług konkurują na globalnym rynku – zauważył wiceszef rządu.

 

Najlepsze obszary

Obszarami, które w szczególny sposób sprzyjają rozwojowi inicjatyw klastrowych są specjalne strefy ekonomiczne (SSE). - Jednym z rezultatów działalności stref jest tworzenie specjalizacji branżowych, które mogą być zalążkiem struktur klastrowych – wyjaśnił minister gospodarki. Jego zdaniem ważne jest, aby w SSE, we współpracy z samorządami i środowiskami biznesowymi, uruchamiać takie przedsięwzięcia, które będą wykorzystywały potencjał gospodarczy danej części kraju. - Postarajmy się wykorzystać pozostałe 10 lat funkcjonowania stref na rozwijanie lokalnych więzi kooperacyjnych oraz przyciąganie nowych technologii - dodał.

 

To narzędzie rozwoju branż

Zdaniem Eugeniusza Grzeszczaka, sekretarza stanu w KPRM, idea rozwijania klastrów jest zbliżona do intencji, które przyświecały premierowi II RP Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu przy tworzeniu Centralnego Okręgu Przemysłowego.– Klastry mogą być narzędziem wprowadzania innowacji i rozwijania określonych branż gospodarki w regionie, jak i w ujęciu globalnym – wyjaśnił wiceminister Grzeszczak.

 

Źródło: mg.gov.pl


Pokrewne etykiety


Dodaj komentarz