Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Konferencja prasowa Krajowej Rady Izb Rolniczych

Reklama

Reklama

12 Paz
Konferencja prasowa Krajowej Rady Izb Rolniczych
Napisał Administrator |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki uczestniczył dziś w konferencji prasowej prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza.

Konferencja była poświęcona pomocy rolnikom poszkodowanym wyniku tegorocznej powodzi.

 

Minister Marek Sawicki podziękował za organizowanie bezpośredniej pomocy przez rolników dla rolników, dzięki czemu dary, w tym pasze, przekazywane są od razu do miejsc, gdzie są najbardziej potrzebne. ?Te działania pokazują również, jak potrzebne było przywrócenie samorządu rolniczego? ? podkreślił szef resortu rolnictwa.

 

Minister poinformował o pakiecie pomocy przyjętym uchwałą Rady Ministrów z dnia 1 czerwca br.. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że udzielana pomoc, po opublikowaniu jej zasad przez Komisję Europejską, nie będzie wchodziła w ramy pomocy de minimis, czyli do sumy 7,5 tys. euro w okresie trzech lat. Poinformował także o pracach nad zmianami w systemie ubezpieczeń. Kierunek tych zmian zmierza w stronę powszechności ubezpieczeń, przy pozostawieniu dofinansowania składki z budżetu państwa. Rozważana jest również możliwość powrotu do połączenia pakietu ubezpieczenia na kilka zdarzeń losowych.

 

Minister podkreślił przy tym, że jeżeli rolnik był w tym roku ubezpieczony przynajmniej w ramach 1 zdarzenia, to otrzyma pomoc w pełnej, 100% wysokości.

 

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz poinformował o uruchomieniu przez izby subkont, na które można dokonywać wpłat na rzecz powodzian. Takie subkonto funkcjonuje także przy KRIR, a o jego numerze będzie również informacja na forum Unii Europejskiej, gdyż Izba zwróci się w tej sprawie, w najbliższym czasie, do struktur organizacji unijnej COPA.

 

Koszty obsługi tych kont będą ponoszone przez izby tak, aby każda wpłacona suma była w pełni przeznaczona na rzecz powodzian.

 

Numer konta, należącego do KRIR, na który można wpłacać pieniądze dla rolników poszkodowanych przez powódź - to:
52 1930 1419 2300 0336 0080 0006.

 

Źródło: www.minrol.gov.pl

Dodaj komentarz