Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Konferencji nt. Problemy w eksporcie jabłek i ich rozwiązania

Reklama

Reklama

29 Wrz
Konferencji nt. Problemy w eksporcie jabłek i ich rozwiązania
Napisał Administrator |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się dziś z uczestnikami konferencji pt. „Problemy w eksporcie jabłek i ich rozwiązania”, którą zorganizowała Rada Gospodarki Żywnościowej przy współudziale Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.

Głównym celem spotkania była analiza problemów występujących w eksporcie jabłek. W konferencji uczestniczyli także eksporterzy jabłek oraz przedstawiciele Instytutów Badawczych, Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Okręgowych Stacji Chemiczno-Rolniczych i Związku Sadowników.
Minister podkreślił osiągnięcia polskich sadowników i wysoką jakość polskich jabłek, które też znajdują się wśród produktów wysokiej jakości oznaczonych znakiem „Poznaj Dobrą Żywność”. Szef resortu zwrócił uwagę na konieczność szerszego uczestnictwa w grupach producenckich, czy też innych formach wspólnego gospodarowania, gdyż daje to znacznie większe możliwości uzyskania znacznego wsparcia finansowego na dalszy rozwój i poprawę wyników finansowych. Minister podkreślił zwłaszcza znaczenie budowy wspólnych przechowalni owoców dzięki czemu grupa ma możliwość stałego zaopatrywania konsumentów w świeży produkt najwyższej jakości, a taki właśnie poszukiwany jest przez nabywców.
Podczas Konferencji wskazano również na czynniki utrudniające eksport, m.in.: certyfikaty i cła. Prognozę zbiorów jabłek w Polsce i Europie przedstawił oraz podsumował Konferencję prof. Eberhard Makosz. Powiedział, iż największy wpływ na wielkość eksportu ma jakość owoców. Jeszcze za dużo jest jabłek niskiej jakości. Inny problem to brak ciągłości dostaw jabłek przez producentów. Trzeba się zastanowić, jak ograniczyć działalność tzw. teczkowych eksporterów jabłek. Konieczny jest ścisły kontakt i współpraca między producentami i eksporterami jabłek, jak również pomiędzy samymi eksporterami. Przy normalnych zbiorach jabłek na poziomie 2,6 – 2,7 mln ton trzeba wyeksportować co najmniej 600 – 700 tys. ton jabłek deserowych, aby zagospodarować wszystkie jabłka po opłacalnych cenach, na poziomie 0,7 do 0,9 zł/kg.

 

Źródło: www.minrol.gov.pl

Dodaj komentarz