Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Konsumenci powinni wiedzieć skąd się biorą wysokie ceny

Reklama

Reklama

28 Mar
Konsumenci powinni wiedzieć skąd się biorą wysokie ceny
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przejrzystość informacji to podstawa wolnego rynku, a obywatele mają prawo wiedzieć, jakie czynniki wpływają na ceny produktów dostępnych w sklepach - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji prasowej w Sejmie RP. Spotkanie, w którym wziął również udział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Tadeusz Nalewajk, odbyło się 25 marca 2011 r.

Wicepremier Pawlak odnosząc się do rosnących cen produktów żywnościowych, zwrócił uwagę na potrzebę rozwijania dobrych relacji między producentami a sieciami handlowymi. – Mamy obecnie zbyt dużą rozbieżności w nakładaniu marż. Mam nadzieję, że orzecznictwo sądów administracyjnych w tym zakresie wejdzie do obowiązujących regulacji prawnych, co pomoże uregulować tę kwestię – zaznaczył wicepremier.

 

Wicepremier Pawlak przypomniał również propozycje resortu gospodarki dotyczące wprowadzenia przejrzystych zasad spłaty kredytów walutowych i związanych z nimi tzw. spreadów. - Większa transparentność ofert poszczególnych banków i możliwość ich porównywania będzie dodatkowo zabezpieczeniem przed ewentualnym wzrostem prowizji i marż od udzielanych kredytów walutowych – dodał.

 

Jak podkreślił wiceminister Nalewajk, rynek żywnościowy w Polsce ma wartość prawie 250 mld zł. Zadaniem rządu jest podejmowanie działań na szczeblu krajowym i unijnym, które będą chronić zarówno producentów i konsumentów. – Wystąpiliśmy już z wnioskiem do UE dotyczącym zwiększenia o 15 proc. produkcji cukru w naszym kraju, mamy także możliwość uruchomienia krajowych rezerw cukru – powiedział.

 

Źródło: mg.gov.pl


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz