Strona główna Aktualności Aktualności: Polska KRIR w sprawie pomocy finansowej dla powodzian

Reklama

Reklama

20 Paz
KRIR w sprawie pomocy finansowej dla powodzian
Napisał Administrator |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych z zadowoleniem przyjął informację na temat uruchomionej przez Rząd RP pomocy finansowej z budżetu krajowego przeznaczonej na zasiłki dla poszkodowanych w wyniku powodzi. Doraźne wsparcie w wysokości do 6 tysięcy złotych na rodzinę z pewnością w sposób wymierny wpłynie na przyspieszenie stabilizowania się ciężkiej sytuacji, w jakiej znalazły się osoby dotknięte kataklizmem. Jednakże, zgodnie z informacjami przekazanymi Zarządowi KRIR przez wojewódzkie izby rolnicze dotyczącymi praktycznej realizacji tej pomocy, osoby poszkodowane muszą zgłosić poniesione straty w ciągu 14 dni od daty wystąpienia powodzi poprzez wypełnienie wielostronnicowego, niezwykle szczegółowego formularza.

Samorząd rolniczy zwraca uwagę, że wielu poszkodowanych, w szczególności rolników i pozostałych mieszkańców wsi, do tej pory nie jest w stanie powrócić do swoich domostw, a skomplikowana procedura dodatkowo przysparza trudności w aplikowaniu o oferowane wsparcie. Ponadto, samorządy gminne wskazują na brak klarownych wytycznych dotyczących zasad przyznawania pomocy, co utrudnia przekazywanie odpowiedniej informacji samym poszkodowanym.

 

W związku z powyższym, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wnosiósł w dniu 28 maja br. do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska o umożliwienie przedłużenia terminu składania stosownych wniosków o pomoc do 30 dni od daty wystąpienia strat w wyniku powodzi oraz uproszczenie formularza do jednostronicowego wniosku, który nie będzie przysparzał tak wielu trudności w jego wypełnieniu. Proponowane korekty administracyjne są o tyle ważne, iż na najbliższych dniach wielu osobom, które jako pierwsze zostały dotknięte przez kataklizm, minie termin zgłaszania poniesionych strat.

 

Niniejsze wystąpienie przekazane zostało również do wiadomości Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzego Millera.

 

Źródło: www.krir.pl

Dodaj komentarz