Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Kryzys na rynku trzody chlewnej

Reklama

Reklama

10 Gru
Kryzys na rynku trzody chlewnej
Napisał Administrator |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zgodnie z danymi Ministerstwa Rolnictwa wysokie ceny zbóż były główną przyczyną spadku opłacalności produkcji trzody chlewnej. Kolejnym powodem jest duże rozdrobnienie i stosunkowo wysoki koszt produkcji w porównaniu do innych krajów UE.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Rolnictwa średnia cena żywca wieprzowego wynosiła w październiku 3,8 zł za kg, czyli była o ok. 8 proc. niższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Koszty produkcji wzrosły jednak o kilkadziesiąt procent z powodu wysokich cen na rynku zbóż. Według przewidywań ekspertów działających przy Agencji Rynku Rolnego, średnia cena skupu trzody do końca marca 2011 r. utrzyma się na poziomie 3,8-4,0 zł/kg.

Mali producenci w takiej sytuacji rezygnują z hodowli trzody . Sytuacja na rynku wieprzowiny jest "bardzo zła"- oceniają rolnicy .Cena trzody jest niska, w skupie za świnię rolnicy dostają od 3,5 zł za kilogram żywca co nie rekompensuje nawet wysokich kosztów produkcji. Ich zdaniem, koszt produkcji żywca kształtuje się obecnie na poziomie 5 a nawet 6 zł/kg.

Producenci liczą że do zwiększania popytu przyczyni się fundusz promocji i wzrośnie sprzedaż wieprzowiny. Co jednak nastąpi na rynku trzody chlewnej jest wielką niewiadomą.

Dodaj komentarz