Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Minister staje w obronie szkoły, którą chcą zamknąć

Reklama

Reklama

01 Kwi
Minister staje w obronie szkoły, którą chcą zamknąć
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Rada Miasta Radomia – zdominowana przez PiS – w najbliższy poniedziałek będzie głosować nad likwidacją Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej. Minister rolnictwa Marek Sawicki wysłał w tej sprawie list do prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

 

 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi staje w obronie Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej i zwraca się do Jarosława Kaczyńskiego o powstrzymanie działań, mających na celu likwidację szkoły. Takie działanie Sawicki nazywa szkodliwym i apeluje o rozsądne rozwiązanie tej sprawy. W liście do prezesa PiS minister rolnictwa pisze, że jest zaskoczony tą decyzją i szczerze jej nie rozumie. Tym bardziej, że znacznie rolnictwa w tym regionie sukcesywnie wzrasta, zatem tego typu szkoła jest potrzebna. Sawicki prosi też władze miasta Radomia o ponowne przeanalizowanie sprawy. - Z ogromnym zdumieniem przyjmuję, po niespełna trzech latach, informację o zamiarze likwidacji szkoły i co ciekawe, uzależnienie ostatecznej decyzji od deklaracji ministra rolnictwa w sprawie jej przejęcia. W związku z tym zachęcam władze miasta do bardziej wnikliwej analizy potrzeb edukacyjnych i niepodejmowania zbyt pochopnych decyzji, które mogłoby skutkować ograniczeniem kształcenia rolniczego w regionie.

 

Poniżej treść oficjalnego listu do prezesa PiS-u, Jarosława Kaczyńskiego:

 

 

Warszawa, dnia 31marca 2011 r.

MINISTER ROLNICTWA

I ROZWOJU WSI

Marek Sawicki

L. dz.25/03/2011

Pan

Jarosław Kaczyński

Prezes Prawa i Sprawiedliwości

ul. Nowogrodzka 84/86

 

Szanowny Panie Prezesie,

Zwracam się do Pana Prezesa z apelem o powstrzymanie szkodliwej działalności Prezydenta i Rady Miasta Radomia, którzy - w ogromnej większości - należą do Prawa i Sprawiedliwości. Rada Miasta chce zlikwidować Zespół Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu. Próbuje jednocześnie winą za to obarczyć ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W latach 2007-2009 minister rolnictwa i rozwoju wsi w ramach tworzenia racjonalnej sieci szkół rolniczych w naszym kraju przejmował od jednostek samorządu terytorialnego do prowadzenia szkoły rolnicze. Pozwolę sobie przypomnieć, że Zespół Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu wpisywał się w tę koncepcję, jednakże inicjatywa ministra rolnictwa dotycząca przejęcia tej placówki nie uzyskała akceptacji władz samorządowych. Proces przejmowania szkół rolniczych zgodnie ze stanowiskiem rządu stanowiącym odpowiedź na Dezyderat nr 4 z dnia 24 kwietnia 2008 r. Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie funkcjonowania szkół rolniczych przejętych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w roku 2009, został zakończony. Jednocześnie pragnę poinformować, iż decyzja władz Radomia o woli prowadzenia szkoły rolniczej budziła we mnie ogromny respekt, gdyż stanowiła poważne wyzwanie dla samorządu. Zawsze resort rolnictwa pozytywnie odnosi się do wszystkich szkół rolniczych, a w miarę możliwości udziela im wsparcia zarówno finansowego, jak również w zakresie kształcenia kadr. Stąd też z ogromnym zdumieniem przyjmuję, po niespełna trzech latach, informację o zamiarze likwidacji szkoły i co ciekawe, uzależnienie ostatecznej decyzji od deklaracji ministra rolnictwa w sprawie jej przejęcia. W związku z tym zachęcam władze miasta do bardziej wnikliwej analizy potrzeb edukacyjnych i niepodejmowania zbyt pochopnych decyzji, które mogłoby skutkować ograniczeniem kształcenia rolniczego w regionie. Zważywszy na fakt rosnącego znaczenia rolnictwa na rynku unijnym i światowym oraz wzrastającego popytu na żywność, w tym żywność wysokiej jakości, rysuje się potrzeba wprowadzania na rolniczy rynek pracy wysoko kwalifikowanych kadr. Stąd też, dziwi zamiar likwidacji Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu, który dysponuje tak bogatą ofertą (kształcenie w zakresie techniki rolniczej, architektury krajobrazu, ogrodnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego) i dorobkiem oraz nie ma większego problemu z naborem uczniów.

Wobec powyższego sugeruję podjęcie szerszych działań na rzecz współpracy z administracją rządową, w tym wojewodą, oraz samorządem województwa, mającej na celu wypracowanie najlepszych rozwiązań dla polityki regionu w zakresie kształcenia rolniczego.

Zwracam się więc do Pana Prezesa, aby w świetle tych faktów powstrzymał Pan członków swojej partii przed podjęciem tej decyzji. Jednocześnie zapewniam, że jestem gotów do udzielenia pomocy w zakresie szukania środków zewnętrznych mogących poprawić sytuację materialną szkoły.

 

Z poważaniem

Marek Sawicki

 Źródło: mareksawicki.blog.onet.pl


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz