Strona główna Aktualności Aktualności: Polska O co chodzi z OFE? - Spot informacyjny Ministerstwa Finansów

Reklama

Reklama

28 Mar
O co chodzi z OFE? - Spot informacyjny Ministerstwa Finansów
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Ministerstwo Finansów przygotowało kilkuminutowy spot, w którym wyjaśnia zawiłości związane ze zmianami w składkach emerytalnych przekazywanych do otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Film „O co chodzi z OFE?” jest dostępny na kanale resortu finansów na portalu YouTube.

 


– Film, na przykładzie obiegu 1 złotówki pokazuje, jakie oszczędności wynikną z reformy proponowanej przez rząd – tłumaczy minister Jacek Rostowski i dodaje: – Chcemy pokazać, że zmiany są konieczne, by ograniczyć przyrost długu publicznego i uprościć system.

Aktualnie z każdej złotówki wpłacanej do ZUS przekazywane jest 37 groszy do OFE. Cześć z tych pieniędzy inwestowana jest w akcje, cześć pobierana w formie prowizji, a 22 grosze przekazywane są na zakup obligacji, a więc trafiają do budżetu państwa i wydawane są m.in. na bieżące emerytury. Po zmianach do OFE przekazywanych będzie jedynie 18 groszy, a zmiana limitów inwestycyjnych pozwoli im inwestować całość na giełdzie. Reszta zapisana zostanie na indywidualnym koncie w ZUS.

 

 

Źródło: mf.gov.pl


Pokrewne etykiety


Dodaj komentarz