Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Od 1 lipca zakładamy firmę przez Internet

Reklama

Reklama

13 Kwi
Od 1 lipca zakładamy firmę przez Internet
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

- Od 1 lipca 2011 r. każdy przedsiębiorca będzie mógł zarejestrować swoją firmę przez Internet posługując się formularzem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – powiedział wiceminister gospodarki, Dariusz Bogdan podczas konferencji poświęconej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (SDG). Spotkanie odbyło się 12 kwietnia 2011 r. w MG.

 

Wiceminister Dariusz Bogdan wyjaśnił, że dzięki projektowi MG możliwe będzie zarejestrowanie firmy w ciągu jednego dnia. – Przepływ danych między rejestrami urzędów będzie odbywał się automatycznie, a podane informacje zostaną natychmiast zweryfikowane – dodał wiceszef MG.

 

W opinii Jerzego Molaka, zastępcy dyrektora w Departamencie Administrowania Obrotem MG, zmiany w systemie CEIDG zostały przygotowane tak, aby każdy mógł się nim sprawnie posłużyć. – Na stronie internetowej CEIDG dostępny będzie przewodnik, który krok po kroku poprowadzi przedsiębiorcę przez cały proces rejestracji. Wypełnienie formularza zajmie nie więcej niż piętnaście minut – zaznaczył.

 

Obecni na konferencji przedsiębiorcy, burmistrzowie, wojewodowie i prezydenci miast zapoznali się ze szczegółami funkcjonowania systemu CEIDG. Przedsiębiorca, który będzie chciał rozpocząć działalność przez Internet musi posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny lub zaufany profil – nową formę autoryzacji, wg informacji MSWiA, dostępną od 1 czerwca 2011 r. w urzędach wojewódzkich, urzędach skarbowych oraz wybranych oddziałach ZUS. Urzędy gminy w ciągu pół roku od daty uruchomienia systemu przekażą do niego wszystkie dane ze swoich rejestrów. Zebrane informacje będą opublikowane w Internecie.

 

15 maja 2011 r. rozpocznie się szkolenia dla gmin, mające na celu uzupełnienie wiedzy urzędników na temat innowacji w ustawie.

 

 

***

 

 

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje również ułatwienia dla przedsiębiorców chcących zawiesić działalność gospodarczą, skrócenie czasu odpowiedzi na pytania zadane za pośrednictwem punktu kontaktowego oraz wprowadza zmiany w zakresie wymagalności zaświadczeń o nadanym numerze REGON.

 

Źródło: mg.gov.pl


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz