Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Od teraz nowe samochody wyposażone będą w światła do jazdy dziennej

Reklama

Reklama

09 Lut
Od teraz nowe samochody wyposażone będą w światła do jazdy dziennej
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Od teraz wszystkie nowe typy samochodów osobowych i niewielkich pojazdów dostawczych będą musiały posiadać światła do jazdy dziennej. To samo czeka samochody ciężarowe i autobusy 18 miesięcy później, tj. od sierpnia 2012 r.

 

 

Światła do jazdy dziennej to specjalne lampy, które zapalają się automatycznie po uruchomieniu silnika. Mają one za zadanie poprawę bezpieczeństwa na drodze poprzez zwiększenie widoczności pojazdów silnikowych dla innych uczestników ruchu. Charakteryzują się również niskim poziomem zużycia energii w porównaniu z obecnymi światłami mijania. W krajach, które już wcześniej wprowadziły obowiązek jazdy z włączonymi światłami do jazdy dziennej, rozwiązanie to uznano za bardzo ważny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa na drodze.

 

- Światła do jazdy dziennej stanowić będą istotny wkład w osiągnięcie naszego celu, jakim jest zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych. Jest to również dobra wiadomość z punktu widzenia ochrony środowiska, ponieważ w porównaniu ze zwykłymi światłami, niższy poziom zużycia energii zaowocuje spadkiem emisji dwutlenku węgla – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Antonio Tajani, odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorstwa.

 

W 2009 r. na europejskich drogach zginęło ponad 35 tys. osób, przy czym na każdą ofiarę śmiertelną przypadają cztery osoby ranne, których obrażenia skutkują trwałym kalectwem, dziesięć osób poważnie rannych i 40, które odniosły mniej groźne obrażenia. Powyższe liczby maleją dzięki temu, że podjęto szereg stosownych działań, m.in. pojazdy wyposaża się w lepsze technologie, poprawiane jest bezpieczeństwo infrastruktury drogowej oraz stawia większy nacisk na proces szkolenia kierowców.

 

Według najnowszych badań nad DRL, użytkownicy dróg, w tym piesi, rowerzyści i motocykliści mogą wcześniej i wyraźniej dostrzec pojazd wyposażony w światła do jazdy dziennej niż taki, który posiada tylko światła mijania. W pojazdach wyposażonych w DRL światła włączają się automatycznie po uruchomieniu silnika. W ciemności kierowca musi włączyć ręcznie światła mijania, co skutkuje automatycznym wyłączeniem DRL.

 

Z punktu widzenia ochrony środowiska, światła do jazdy dziennej są skutecznym rozwiązaniem w kwestii poprawy widoczności pojazdów. Ponieważ z założenia technologia ta ma być stosowana przy świetle dziennym, jest dużo bardziej wydajna i skuteczna niż obecne urządzenia oświetleniowe. Światła do jazdy dziennej zużywają zaledwie 25 – 30 proc. energii wymaganej przez standardowe światła mijania. Natomiast przy zastosowaniu w DRL oświetlenia LED (Light Emitting Diode), zużycie energii spada jeszcze bardziej, do poziomu 10 proc.

 

Dyrektywa dotycząca obowiązkowej instalacji w pojazdach świateł do jazdy dziennej, wchodząca w życie z dniem 8.02.2011, znacząco przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na europejskich drogach. Dzięki niej ujednolicone zostaną wymagania krajowe dotyczące obowiązku instalacji w nowych pojazdach świateł do jazdy dziennej. Wymagania te dotychczas różniły się istotnie w poszczególnych państwach członkowskich.

 

Źródło: europa.eu


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz