Strona główna Aktualności Aktualności: Polska PiS grozi: Jeśli Sawicki nie zmieni stanowiska, złożymy wniosek o wotum nieufności

Reklama

Reklama

10 Lut
PiS grozi: Jeśli Sawicki nie zmieni stanowiska, złożymy wniosek o wotum nieufności
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

- Jeśli rząd nie wykona naszej prośby, naszej rezolucji, a minister Sawicki nie zmieni swojego stanowiska, złożymy wniosek o wotum nieufności dla pana Marka Sawickiego, bo inaczej już po prostu w tej sytuacji postąpić nie możemy - oznajmił Krzysztof Jurgiel z PiS-u.

 

 

Sprawy wsi i uznanie dopłat dla rolników powinny zostać uznane przez rząd za jeden z priorytetów polskiej prezydencji w UE. Jeżeli tak się nie stanie, klub PiS zgłosi wniosek o wotum nieufności dla Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego - zapowiedział rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości Adam Hofman podczas konferencji prasowej.

 

Posłowie przedstawili główne tezy raportu „Trzy lata psucia polskiego rolnictwa”. Zwraca on uwagę na problemy wsi, trudną sytuację na rynkach rolnych, destabilizację rynku mleka, spadek cen o 40 proc., bankructwo wielu rolników i licznych zakładów mleczarskich. Opracowanie wskazuje także na niekontrolowany import zbóż, który doprowadził do spadku cen rodzimego zboża o ponad 50 proc. oraz na likwidację dopłat bezpośrednich do tytoniu, spowodowaną przez opieszałość resortu rolnictwa.

 

Politycy PiS zwrócili także uwagę na dramatyczną sytuację na rynku owoców i warzyw, likwidację dopłat do owoców miękkich i drastyczny spadek cen. Diagnoza rynku cukru również nie prezentuje się najlepiej. Posłowie przypomnieli, że rząd Tuska skierował do Komisji Europejskiej wniosek o zmniejszenie limitu cukru dla Polski o 366 tys. ton za kwotę ok. 500 mln zł. - Prowadzona polityka rolna Rządu doprowadziła do sytuacji, gdzie Polska z eksportera stała się importerem w ilości 200 tys. ton i zlikwidowano kilka cukrowni - mówili podczas konferencji prasowej.

 

Wiceszef sejmowej Komisji Rolnictwa Krzysztof Jurgiel przypomniał także, że minister rolnictwa Marek Sawicki „swoimi zaniechaniami naraził polskich konsumentów na spożywanie mięsa z dioksynami sprowadzanego bardzo intensywnie za pół darmo z Niemiec”. - Zastanawiamy się, ile jest mięsa w mięsie - powiedział poseł Krzysztof Tołwiński. Były wiceminister rolnictwa Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę, że mięso kupowano po bardzo niskich cenach (nawet za 0,5 euro za kg), co nie tylko stanowi zagrożenie dla zdrowia konsumentów, ale pogłębia także tragiczną sytuację polskich hodowców trzody chlewnej.

 

Politycy PiS podkreślają, że pomimo dramatycznego wzrostu cen żywności (mąka ziemniaczana podrożała o 400 proc.), spadają nakłady na rolnictwo z budżetu państwa. Można dostrzec wpływ tej sytuacji na gospodarkę - w 2007 roku rolnictwo stanowiło 2,94 proc. PKB, a obecnie jest to zaledwie 1,91 proc. PKB.

 

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło projekt uchwały wzywającej rząd „do uznania spraw wsi i rolnictwa za priorytetowy kierunek działań Polski w ramach prezydencji polskiej w II połowie 2011 roku”. Posłowie PiS apelują do rządu m.in. o „podjęcie stanowczych działań na najwyższym szczeblu o zapewnienie dla polskich rolników równego i niedyskryminującego poziomu dopłat bezpośrednich po 2013 roku”. - Jeśli rząd nie wykona naszej prośby, naszej rezolucji, a minister Sawicki nie zmieni swojego stanowiska, złożymy wniosek o wotum nieufności dla pana Marka Sawickiego, bo inaczej już po prostu w tej sytuacji postąpić nie możemy - oznajmił Krzysztof Jurgiel.

 

Źródło: pis.org.pl


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz