Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Polska dobrze przystosowała rynek energetyczny do unijnych wymogów

Reklama

Reklama

03 Mar
Polska dobrze przystosowała rynek energetyczny do unijnych wymogów
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

 

W opinii Nobuo Tanaki dyrektora zarządzającego MAE, Polska w ostatnich kilku latach bardzo dobrze przystosowała swój rynek energetyczny do europejskich wymogów. Skutecznie poprawia się także bezpieczeństwo energetyczne, szczególnie w zakresie zaopatrzenia w ropę i gaz oraz wykorzystanie OZE.

Raport MAE „Energy Policie of Poland 2011 In-depth Review” zaprezentował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz dyrektor wykonawczy MAE Nobuo Tanaka podczas konferencji prasowej, która odbyła się 2 marca 2011 w Ministerstwie Gospodarki.

 

W raporcie eksperci MAE rekomendują ponadto zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego kraju, szczególnie przez dywersyfikację źródeł i szlaków dostaw ropy naftowej i gazu, jak również wspieranie połączeń elektroenergetycznych i gazowych z sąsiadami. Proponują także dalsze wdrażanie strategii zawartych w „Polityce energetycznej Polski do 2030 r.” oraz udoskonalenie ram prawnych w zakresie inwestycji w sektorze energetycznym. – Na uwagę zasługują również plany dot. wprowadzenia energii nuklearnej, jednak będzie to wymagało wielu nakładów w najbliższych latach – podkreślił dyrektor Tanaka.

 

Wicepremier Pawlak przedstawił najważniejsze działania rządu w zakresie bezpieczeństwa energetycznego odnoszące się do rekomendacji Międzynarodowej Agencji Energetycznej. – Opracowaliśmy m.in. „Politykę energetyczną Polski do 2030 r.”, przygotowaliśmy Program energii jądrowej, w ubiegłym roku podpisaliśmy porozumienie w sprawie dostaw gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej, monitorujemy też prace poszukiwawcze gazu łupkowego – wymienił.

 

Szef resortu gospodarki podkreślił również, że Polska prezentuje stanowisko zrównoważonego podejścia do rozwoju gospodarczego oraz ochrony klimatu, szczególnie w zakresie redukcji CO2. – Kluczowe jest dla nas nie tylko wdrażanie nowoczesnych technologii, które pozwolą ograniczyć emisję, ale przede wszystkim rozwiązania zwiększające efektywność wykorzystania energii – powiedział.

 

Wicepremier przypomniał także, że efektywność energetyczna jest traktowana przez polski rząd priorytetowo. – Ustawa w tym zakresie została już przyjęta a resort gospodarki obecnie wdraża plan działań wykonawczych – powiedział. – Jest to zgodne z zaleceniami ekspertów MAE, którzy wskazują na efektywność energetyczną jako istotny element krajowej polityki – podkreślił wicepremier Pawlak

 

Źródło: mg.gov.pl


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz