Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź

Reklama

Reklama

14 Lut
Pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Pomoc dla podkarpackich przedsiębiorców poszkodowanych przez ubiegłoroczną powódź oraz współpraca przedstawicieli samorządów i lokalnego biznesu na rzecz tworzenia jak najlepszych warunków prowadzenia działalności gospodarczej były głównymi tematami wizyty wicepremiera Waldemara Pawlaka na Podkarpaciu. 11 lutego 2011 r. minister gospodarki odwiedził Rzeszów, Szówsko i Miejsce Piastowe.

 

 

Jak poinformował wicepremier Pawlak, z programu Ministra Gospodarki dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli wskutek powodzi, skorzysta na Podkarpaciu ponad 500 firm. - Łączna wartość pożyczek wynosi tu 22 mln 700 tys. zł - powiedział. Straty, jakie ponieśli podkarpaccy przedsiębiorcy w wyniku powodzi w 2010 r., szacuje się na blisko 60 mln zł.

 

Wicepremier Pawlak docenił operatywność lokalnych samorządowców oraz funduszu Poręczenia Kredytowe za sprawną realizację działań pomocowych dla powodzian. – System przyznawania dotacji uruchomiono na Podkarpaciu, gdy tylko Komisja Europejska wyraziła na to zgodę – przypomniał. – Także proces zawierania umów i wypłacania pożyczek przebiegał tu najbardziej sprawnie - dodał. W województwie podkarpackim zawarto 40 proc. ogółu umów na tego rodzaju pożyczki.

 

W ramach programu przedsiębiorcy zatrudniający do 50 pracowników mogli ubiegać się o pomoc finansową do 50 tys. zł. Pożyczki te zostaną umorzone w 100 lub 75 proc., w zależności od tego czy przedsiębiorca był ubezpieczony od następstw klęsk żywiołowych, czy też nie. Działania pomocowe będą kontynuowane także w 2011 r. Minister Gospodarki wystąpił już do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przekazanie dotacji na ten cel z rezerwy celowej przeznaczonej na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

 

W opinii wicepremiera Pawlaka, sprawna współpraca samorządów i przedsiębiorców ma olbrzymie znaczenie dla rozwoju regionów oraz krajowej gospodarki. Obie strony zachęcał do tworzenia regionalnych organizacji pracodawców, które wspólnie będą pracować nad tworzeniem jak najlepszych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej.

Wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak przypomniał, że jednym z celów resortu jest zredukowanie obciążeń administracyjnych nakładanych na właścicieli firm. – Obecnie analizujemy obowiązki informacyjne, które muszą wypełniać przedsiębiorcy. Zniesienie tych najbardziej kosztownych może przynieść oszczędności rzędu 3 mld zł – powiedział.

 

Przedstawiciele MG zachęcali także przedsiębiorców i samorządowców do korzystania z formuły partnerstwa publiczno-prywatnego przy realizacji projektów inwestycyjnych. Zdaniem wicepremiera Pawlaka, jedną z zalet tej formy współpracy jest jej pozytywny wpływ na budżety samorządów. - Bardzo ważne jest także, aby w urzędach marszałkowskich i gminach pracowali kompetentni ludzie, którzy potrafią efektywnie pozyskiwać fundusze unijne na rozwój regionów – dodał.

 

Źródło: mg.gov.pl


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz