Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Przełom - nowe metody wykrywania raka piersi?

Reklama

Reklama

13 Kwi
Przełom - nowe metody wykrywania raka piersi?
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Zastosowanie rezonansu magnetycznego (MRI) u kobiet obciążonych genetycznie rakiem piersi, może pomóc w wykryciu nowotworu na bardzo wczesnym etapie rozwoju – donosi nowojorski Reuters Health.


Od lat wiadomo, że kobiety, które mają mutację w genie BRCA1 lub BRCA2 znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika. Narodowy Instytut Raka (The National Cancer Institute) w USA oszacował, że u ok. 60 na 100 kobiet posiadających mutacje w genach BRCA1 lub BRCA2, rozwinie się nowotwór piersi lub jajników. Natomiast w grupie 100 kobiet z populacji ogólnej rozwojem nowotworu zagrożone jest tylko ok. 12 kobiet. Kobietom, u których nie występują mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 profilaktycznie zaleca się wykonywanie badań mammograficznych. Z kolei u pacjentek z genetyczną predyspozycją do nowotworu naukowcy rekomendują dodatkowo wykonywanie badania MRI. Dzięki niemu można bowiem wykryć znacznie mniejsze guzy niż jest to możliwe w trakcie diagnostyki mammograficznej.

Przedłuży życie?
Na chwilę obecną nie jest jeszcze jasne, czy to odkrycie pomoże w wydłużeniu życia pacjentek z rakiem piersi. Wiadomo jednak, że jest ono kolejnym krokiem do tego, aby umożliwić kobietom dokonanie wyboru działań profilaktycznych - wyjaśnia dr Monika L. Burness z Uniwersytetu Chicago, przeprowadzająca powyższe badania. To, czy wykorzystywanie rezonansu magnetycznego w profilaktyce raka piersi, pozwoli również zredukować ryzyko późnej diagnostyki schorzenia (w zaawansowanym stadium rozwoju raka) także nie zostało jeszcze naukowo potwierdzone.

Kobiety z grupy ryzyka
W innych badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Toronto, gdzie przebadano dwie grupy pacjentek, ustalono, że być może zastosowanie MRI pomoże w postawieniu diagnozy na wczesnym etapie rozwoju choroby. Do pierwszej grupy zakwalifikowano 445 kobiet z mutacjami w genie BRCA, u których stosowano badania rezonansu magnetycznego, mammografię oraz klasyczne badanie piersi przez lekarza. Druga grupa składała się z 830 kobiet posiadających również mutacje w genie BRCA, ale u tych kobiet regularnie były wykonywane wyłącznie badania mammograficzne oraz klasyczne badania piersi. W rezultacie w obu grupach tyle samo kobiet zachorowało na raka piersi w przeciągu 6 letniego okresu badań klinicznych. Jednakże u kobiet, u których regularnie wykonywano badania MRI, nowotwór został diagnozowany szybciej - na 2 do 4 stadium rozwoju raka. W tej grupie u 14 kobiet na 100 badanych, diagnoza była stawiania wcześniej, w porównaniu z drugą grupą, w której tylko 7 kobiet na 100 było pozytywnie zdiagnozowanych na tym samym stadium rozwoju raka.

Korzystne rozwiązanie
Tego czy MRI ratuje życie pacjentkom w chwili obecnej nie można jednoznacznie potwierdzić ani wykluczyć. Warto też podkreślić, że istnieje również druga strona medalu, polegająca na uzyskiwaniu fałszywie pozytywnych wyników, co skutkuje zbyt dużą ilością niepotrzebnie wykonywanych biopsji, zwiększeniem kosztów diagnostyki, a w rezultacie pojawieniem się uczucia niepokoju u wielu pacjentek. Niektóre badania wskazują, że na 10 pozytywnie zdiagnozowanych przypadków raka w czasie badania MRI aż 8 było fałszywie pozytywnych. Diagnostyka MRI jest znacznie droższa niż badanie mammograficzne, jednak stanowi alternatywę dla pacjentek, które chciałby zastosować takie właśnie rozwiązania.

Istotne jest też aby dana kobieta miała świadomość, że znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju raka piersi. Badania pod kątem mutacji w genach BRCA są od kilku lat dostępne w naszym kraju.

Źródło: PressOffice.pl – informacje prasowe

 


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz