Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Ratować żywność i rolników!

Reklama

Reklama

25 Sty
Ratować żywność i rolników!
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Choć ceny żywności rosną, to zarobki rolników maleją. Na domiar złego co raz więcej żywności jest marnowane. W ostatni czwartek PE zajmował się tymi dwoma problemami. W jednej rezolucji deputowani zaproponowali wsparcie dla rolników, a w drugiej zaapelowali o zaprzestanie masowego wyrzucania żywności.


Całkowity koszt środków produkcji ponoszony przez rolników UE wzrósł w latach 2000–2010 średnio o prawie 40 proc., natomiast ceny skupu wzrosły średnio o mniej niż 25 proc.

Wyższe ceny żywności nie przekładają się automatycznie na wyższe dochody rolników, przede wszystkim ze względu na szybkość wzrostu kosztów środków produkcji rolnej i zwiększającą się rozbieżność między cenami produkcyjnymi a konsumpcyjnymi.

Dodatkowo producenci pierwotni nie mogą w pełni czerpać korzyści ze wzrostu cen zbytu, ponieważ są one „ściśnięte" między niskimi cenami producenta, które wynikają z silnych pozycji przetwórców i detalistów, a wysokimi cenami środków produkcji, które wynikają ze wzrostu koncentracji przedsiębiorstw wytwarzających środki produkcji.

Dlatego PE wzywa Komisję i państwa członkowskie do poprawy przejrzystości cen środków produkcji rolnej oraz zapewnienie, że reguły konkurencji mają zastosowanie i są narzucane zarówno w górę, jak i w dół łańcucha rynku żywności.

Deputowani chcą także dokładniejszej oceny wpływu prawodawstwa UE na zrównoważony charakter i konkurencyjność europejskiego rolnictwa. PE uważa, że należy zwrócić uwagę na koszty związane z zapewnieniem zgodności z prawodawstwem Unii.

Europosłowie wezwali również Komisję i państwa członkowskie do bliższego przyjrzenia się roli, jaką mogłyby odegrać spółdzielnie i organizacje producenckie w organizowaniu zbiorowych zakupów środków produkcji rolnej z myślą o wzmocnieniu pozycji negocjacyjnej rolników w stosunkach z przemysłem w górę łańcucha produkcji rolnej.

Parlament zwrócił też uwagę na innych aspekt związany z żywnością. Do 50 proc. jadalnej i zdrowej żywności zostaje co roku zmarnotrawione w gospodarstwach domowych, supermarketach i restauracjach w UE. Jednocześnie 79 milionów obywateli UE żyje poniżej progu ubóstwa, a 16 milionów musi polegać na pomocy żywnościowej z instytucji dobroczynnych.

Jedzenie jest marnowane na wszystkich etapach - zarówno przez producentów, przetwórców, sprzedawców, dostawców i konsumentów - dlatego posłowie wzywają do wprowadzenia skoordynowanej strategii, łączącej działania europejskie i krajowe w celu poprawy wydajności wzdłuż całego łańcucha dostaw i konsumpcji w poszczególnych sektorach. Apelują także, żeby uznać marnotrawienie żywności za problem niecierpiący zwłoki.

 

 


Źródło: © Unia Europejska, 2012 – źródło: europarl.europa.eu, Parlament Europejski 


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz