Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Rozmowy polsko-irlandzkie

Reklama

Reklama

27 Wrz
Rozmowy polsko-irlandzkie
Napisał Administrator |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dziś gościem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego był minister rolnictwa, rybołówstwa i żywności Irlandii Brendan Smith.
O rozmowach ministrowie poinformowali na wspólnej konferencji prasowej.

Minister Marek Sawicki zwrócił uwagę, że dzisiejsze rozmowy to kolejne spotkanie w ramach cyklu konsultacji, jakie prowadzi od 2,5 roku na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej po roku 2013.
„Finał tych konsultacji przypadnie być może na czas naszej prezydencji” – powiedział minister Marek Sawicki i dodał, że – „jesteśmy zgodni z ministrem Smith`em, że nowy budżet WPR powinien być wystarczająco zasobny, a sama polityka silna i nie naruszająca konkurencji”. Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że Polska i Irlandia, kraje o dużym znaczeniu rolnictwa, opowiadają się za utrzymaniem I i II filara Wspólnej Polityki Rolnej. Przy czym I filar powinien odpowiadać za rolnicze dochody i zapewniać zwrot ponoszonych kosztów, w tym związanych z nowymi wyzwaniami dotyczącymi ochrony środowiska i zmianami klimatycznymi. Natomiast II filar jest niezbędny w kwestii stabilizacji obszarów wiejskich, aby nie powiększały się obszary niewykorzystanej rolniczej przestrzeni produkcyjnej.
Minister Marek Sawicki podkreślił, że w większości spraw oba kraje mają bardzo podobne zdanie. Zwrócił jednak uwagę, że Irlandia przywiązana jest do historycznego ukształtowania płatności obszarowych.
Minister rolnictwa, rybołówstwa i żywności Irlandii Brendan Smith wyraził satysfakcję z odbytych dziś rozmów i potwierdził zbieżność stanowisk w wielu kwestiach. Poinformował, że Irlandia, podobnie jak Polska widzi realne zagrożenia dla europejskiego rolnictwa, które wynikają z podjętych rozmów handlowych z krajami MESCOUR i z WTO. Zwrócił również uwagę na to, że kraje o znaczącym rolnictwie, jak Polska i Irlandia, w naturalny sposób postrzegają konieczność utrzymania odpowiedniego budżetu na realizację polityki rolnej, ale że widzi też inne spojrzenie na te kwestie. Dlatego też minister Brendan Smith podkreślił konieczność właściwego przygotowania i sprostaniu argumentacji tych krajów. Dzisiejszy gość ministra Marka Sawickiego zaoferował również daleko idącą pomoc podczas sprawowania przez Polskę Prezydencji w II połowie przyszłego roku.
Minister Brendan Smith potwierdził konieczność utrzymania silnej i odpowiednio wyposażonej Wspólnej Polityki Rolnej zwracając uwagę na takie aspekty, jak bezpieczeństwo żywnościowe, ochronę środowiska i zmiany klimatyczne. Według irlandzkiego ministra płatności oddzielone od produkcji sprawdziły się jako najlepszy sposób wspierania rolniczych dochodów, a oparcie na strukturze gospodarstw rodzinnych sprzyja spójności polityki rolnej.
W rozmowach bilateralnych ministrowie poruszali także aktualną sytuację w rolnictwie i kwestie przyszłości rynku mleka.
Minister Marek Sawicki zwracał również uwagę na znaczenie ubezpieczeń w rolnictwie od ryzyka rynkowego i klimatycznego oraz na konieczność wypracowania wspólnotowego instrumentu w tym zakresie.

 

Źródło: www.minrol.gov.pl

Dodaj komentarz