Strona główna Aktualności Aktualności: Polska Skazali bacę za... produkcję oscypków

Reklama

Reklama

13 Kwi
Skazali bacę za... produkcję oscypków
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Jak świat światem, a bacowie bacami, tak zawsze wyrabianie oscypków było domeną i przywilejem baców. Teraz już jednak nie dla wszystkich ten przywilej. Od kiedy oscypek jest na liście produktów chronionych wyrabiać je mogą tylko ci, którzy posiadają odpowiedni certyfikat. Jeśli baca go nie ma, wyrabia oscypki „na czarno" i czeka go kara.


Przekonał się o tym Wojciech Gromada z Zębu, którego sąd w Nowym Targu skazał na karę 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata z powodu wyrobu setek oscypków bez posiadania certyfikatu, który legalizowałby produkcję tzw. produktu regionalnego, chronionego unijnym prawem. To czy baca wyrobił „setki" oscypków wie tylko Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych z Krakowa, bo na miejscu (podczas kontroli) znalazła zaledwie 11 oscypków, ale kontrolerzy wyliczyli średnią liczbę oscypków, jaką baca mógł wyrobić przez ostatni czas i skierowała sprawę do sądu.

Niestety na nic się zdały tłumaczenia bacy jakoby te 11 oscypków zrobił na własne potrzeby. Certyfikatu nie miał, więc działał niezgodnie z prawem. Sam baca jest zaskoczony taką decyzją zarówno ze strony kontrolerów, jak i sądu. Jednocześnie zapowiada, że nie zrezygnuje z dalszego wyrabiania oscypków, ale tym razem wystąpi o stosowny certyfikat i także odwoła się od wyroku. Wielu uważa, że wyrok jaki zapadł na bacy jest „pokazowy" i ma ostrzec innych, którzy stoją przy drogach ze składanymi stolikami uginającymi się od nielegalnych oscypków, które z oscypkami poza (całkiem wysoką) cena niewiele mają wspólnego. Tylko dlaczego nie czepiają się właśnie takich – tylko prawdziwego bacy, który kontynuuje, bądź co bądź, góralską „bacową" tradycję – pytają inni górale.

Tak czy owak, prawo jest prawem. Polscy górale o przepisy chroniące ich wyroby walczyli bardzo długo, więc teraz, gdy już obowiązuje jest równe dla wszystkich.

Źródło: TVP, fot. Internet

 


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz