Strona główna Energia i Ekologia Ekologia Jak chronić ostatni naturalny las w Europie

Reklama

Reklama

25 Sty
Jak chronić ostatni naturalny las w Europie
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Ekologia
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Janusz Zaleski, Główny Konserwator Przyrody zabrał głos w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej – było to głos w debacie o tym, jak chronić ostatni naturalny las w Europie.


Puszcza Białowieska to ostatni zachowany fragment lasu naturalnego na trenie Europy. Najstarsze i najcenniejsze tereny Puszczy Białowieskiej chronione są w rezerwatach ścisłej ochrony oraz jako park narodowy. Janusz Zaleski, Główny Konserwator Przyrody, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska włącza się w prasową polemikę dotyczącą tego, jak skutecznie chronić ten przyrodniczy skarb Polski. Minister Zaleski pisze m.in.:

- Dyskusja na temat Puszczy Białowieskiej toczy się od kilkudziesięciu lat. Osiąga co jakiś czas temperaturę wrzenia, by potem na kilka miesięcy przycichnąć i odżyć ponownie. (...) Wszyscy są zgodni co do jednego: Puszczę należy chronić, różnią się jednak zdecydowanie co do sposobu realizacji tej ochrony. (...) Puszcza Białowieska naturalną koleją rzeczy zmienia się, i zmiany, które zachodzą również podlegają ochronie. A ponadto Puszcza ma się całkiem dobrze. Od 60 lat rosną jej zasoby. Puszcza powstała samorzutnie po przejściu lodowca i żaden człowiek jej przy narodzinach nie pomagał, sama „dopracowała się i młodych pokoleń i wielkiej bioróżnorodności" Okażmy pokorę i cierpliwość (...)."

Ministerstwo Środowiska prowadziło w latach 2010-11 nowatorski projekt zmierzający do powiększenia obszaru Białowieskiego Parku Narodowego przy jednoczesnej realizacji projektów ekologicznych i rozwojowych dla regionu za kwotę 100 mln zł. W skutek braku wymaganej zgody samorządów na poszerzenie BPN do realizacji „Białowieskiego Programu Rozwoju" nie doszło. W 2011 r. minister środowiska podjął decyzje o wzmocnieniu ochrony Puszczy poprzez zmniejszenie pozyskania drewna o 50 proc. do poziomu zaspokającego potrzeby lokalne, zakazał polowań w otulinie parku i zainicjował pierwsze inwestycje w ekologiczne instalacje za kwotę ok. 6 mln zł (wdrażane obecnie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku).

 

 


Źródło: mos.gov.pl Ministerstwo Środowiska (styczeń 2012) 


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz