Strona główna Energia i Ekologia Ekologia Zgłaszamy polskie ekotechnologie do GreenEvo

Reklama

Reklama

26 Sty
Zgłaszamy polskie ekotechnologie do GreenEvo
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Ekologia
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Już tylko miesiąc pozostał na zgłoszenia polskich ekotechnologii do projektu GreenEvo. Po raz trzeci firmy oferujące konkurencyjne rozwiązania dla ochrony środowiska walczą o udział w wielkim wyścigu.


Na mecie czeka rządowe wsparcie w ich transferze na kluczowe rynki zagraniczne. W tym roku szukamy rozwiązań służących m.in. walce ze zmianami klimatu, ekologicznemu wytwarzaniu energii, a także przyjaznych środowisku technologii dla przemysłu wydobywczego. Na zgłoszenia Ministerstwo Środowiska czeka do 29 lutego 2012 r.

Rynek technologii środowiskowych jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów światowej gospodarki. żeby wspierać polskie małe i średnie przedsiębiorstwa oferujące ekologiczne rozwiązania i ułatwiać im wejście na zagraniczne rynki, od 2009 r. działa przygotowany przez Ministerstwo Środowiska projekt GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii. - Do grona liderów GreenEvo należy już trzydzieści starannie wyselekcjonowanych i sprawdzonych polskich zielonych technologii, m.in. z zakresu gospodarowania odpadami, efektywności energetycznej, gospodarki wodnej czy geotermii. Doświadczenia laureatów dotychczasowych edycji pokazują, że intensywne wsparcie, jakie firmy otrzymują w programie, ułatwia konkurencyjne zarządzanie i zwiększa szanse na biznesowy sukces - podkreśla minister Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. – Ogłaszając trzecią edycję konkursu, wierzymy, że wyłoni ona kolejne innowacyjne rozwiązania prośrodowiskowe, które będą wizytówką Polski na światowym rynku zielonych technologii - dodaje.

Nabór wniosków do trzeciej edycji GreenEvo trwa od 2 stycznia do 29 lutego br. Nowością są obszary technologiczne, w których wybierane będą projekty, w tym rozwiązania dla przemysłu wydobywczego i systemy wspierające monitorowanie i gromadzenie informacji o środowisku naturalnym.

Poza tym o udział w projekcie GreenEvo mogą ubiegać się rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii (biopaliwa i biomasa, ogniwa paliwowe i fotowoltaiczne, mała energetyka wodna, energetyka wiatrowa, energetyka geotermalna), rozwiązania wspierające oszczędność energii i materiałów (kogeneracja, przechowywanie energii, rozwiązania sprzyjające oszczędności energii w budownictwie, oprogramowanie wspierające optymalizację zużycia energii, recykling materiałów znajdujących zastosowanie w przemyśle) oraz technologie sprzyjające ochronie klimatu (redukcja emisji gazów cieplarnianych w przemyśle, przechwytywanie i składowanie dwutlenku węgla). Zgłoszenia przyjmowane są do 29 lutego poprzez formularz dostępny pod adresem www.greenevo.gov.pl.

W pierwszym etapie konkursu kapituła złożona z ekspertów ds. transferu technologii i rozwiązań środowiskowych wytypuje najlepsze projekty, uwzględniając ich ocenę naukowo-techniczną, nowoczesność, potencjał eksportowy oraz użyteczność.

Wybrane rozwiązania otrzymają unikalną ofertę doradczo-szkoleniową projektu GreenEvo, która umożliwi ich rozwój na rynkach międzynarodowych i da szansę podboju rynków zagranicznych . Laureaci GreenEvo będą mieli możliwość uczestnictwa w misjach gospodarczych wraz z przedstawicielami polskiego rządu, a także w seminariach i konferencjach dotyczących rynku zielonych technologii. Firmy otrzymają również indywidualne wsparcie doradcze i merytoryczne ze strony ekspertów projektu GreenEvo.

Projekt oferuje im także szeroką ofertę szkoleń prowadzonych przez najlepszych specjalistów w Polsce, a także prezentację technologii w katalogu „GreenEvo – Liderzy polskich zielonych technologii".

W trakcie dwóch edycji funkcjonowania projektu GreenEvo udało się wyselekcjonować 30 sprawdzonych w Polsce zielonych technologii. Firmy biorące udział w projekcie Ministerstwa Środowiska promowały swoje rozwiązania niemal na całym świecie, m.in. w Chinach, Indiach, Tajlandii, Kazachstanie, Wietnamie, Armenii, Azerbejdżanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Rosji, we Francji, Norwegii, Algierii, Mołdawii, Chorwacji, na Ukrainie i Białorusi. Wielu z nich już udało się nawiązać kontakty handlowe, które zakończyły się współpracą z zagranicznymi partnerami.

Przy realizacji projektu GreenEvo Ministerstwo Środowiska współpracuje z resortami gospodarki, spraw zagranicznych, nauki i szkolnictwa wyższego, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, Urzędem Patentowym RP oraz Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 


Źródło: mos.gov.pl Ministerstwo Środowiska (styczeń 2012) 


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz