Wydrukuj tę stronę
piątek, 04 marzec 2011 11:07

Polacy największymi eurooptymistami

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

 

Wyniki najnowszego badania Eurobarometr pokazują, że Polacy stosunkowo dobrze oceniają sytuację gospodarczą i na rynku pracy w kraju, a także pokładają duże nadzieje w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o walkę ze skutkami kryzysu gospodarczego i finansowego.

Co prawda nieco więcej Polaków ocenia sytuację gospodarczą w kraju źle niż dobrze, jednak jednocześnie oceniają ją wyraźnie lepiej od średniej europejskiej i raczej nie obawiają się jej pogorszenia w najbliższym roku. Ponad dwie piąte (42 proc.) Polaków dobrze ocenia sytuację polskiej gospodarki, chociaż zaledwie dwóch na stu (2 proc.) uważa, że jest ona bardzo dobra. Nieco więcej niż połowa badanych (53 proc.) sądzi natomiast, że sytuacja w polskiej gospodarce jest zła. Obecny wynik nie różni się istotnie od tego sprzed pół roku (41 proc. oceniało wtedy dobrze sytuację w polskiej gospodarce), jest jednak znacznie lepszy od wyniku z jesieni 2009 roku, kiedy tylko co trzeci (34 proc.) badany pozytywnie wypowiadał się o sytuacji gospodarczej w Polsce.

 

Sytuacja na rynku pracy postrzegana jest przez Polaków przeciętnie i nie mają oni pewności, że wpływ kryzysu na rynek pracy osiągnął już swój szczyt. Z drugiej strony swoją własną sytuację na rynku pracy oceniają znacznie lepiej i podobnie, jak w przypadku sytuacji gospodarczej, nie niepokoją się, że może się ona pogorszyć.

 

Zdaniem Polaków nasz kraj potrzebuje reform, aby zmierzyć się z tym, co przyniesie przyszłość. W kontekście dyskusji, jaka toczy się ostatnio w Polsce na temat konieczności obniżenia długu publicznego i deficytu budżetowego, warto zaznaczyć, że opinie społeczeństwa na ten temat są niejednoznaczne. Z jednej strony zdecydowana większość badanych stwierdza, że nie można opóźniać działań w tym zakresie, ale z drugiej strony znacząca grupa sądzi, że obniżanie deficytu nie jest obecnie najważniejszą sprawą, a w obliczu kryzysu może on nawet zostać zwiększony w celu tworzenia nowych miejsc pracy.

 

Niezmiennie silna jest w Polsce wiara w gospodarkę europejską i jej możliwości wyjścia z kryzysu Unia Europejska postrzegana jest przez Polaków, jako organizacja skutecznie walcząca z następstwami kryzysu. Wiara w możliwości UE w tym zakresie wyróżnia mieszkańców naszego kraju na tle innych Europejczyków, podobnie, jak optymistyczne postrzeganie przyszłości Wspólnoty.

 

Co ciekawe, pomimo wysokiego poparcia dla członkostwa w Unii Europejskiej i silnej wiary w jej możliwości gospodarcze, Polacy nie chcą wprowadzenia wspólnej waluty – poparcie dla euro należy w naszym kraju do najniższych w Europie. Badani nie zgadzają się ponadto z opinią, że euro złagodziło skutki obecnego kryzysu gospodarczego.

 

Źródło: ec.europa.eu

AgroMY

Najnowsze od AgroMY

Artykuły powiązane