Wydrukuj tę stronę
środa, 09 marzec 2011 07:58

Rozmowy z Mołdawią o winie i zbożu

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Podsekretarz stanu Andrzej Butra spotkał się z przedstawicielami ministerstwa rolnictwa w Mołdawii. Rozmawiano o dalszej sprzedaży wina do Polski i zakazie eksportu zboża z Mołdawii. Przy okazji spotkania wiceminister obejrzał wystawę Maszyn, Urządzeń i Technologii dla Kompleksu Rolno-Przemysłowego MOLDAGROTECH 2011.

W dniach 2-4 marca br. podsekretarz stanu Andrzej Butra przebywał w Kiszyniowie na zaproszenie ministra rolnictwa i przemysłu spożywczego Republiki Mołdowy Vasile Bumacova. Wiceminister wziął udział w uroczystym otwarciu XX Międzynarodowej Specjalistycznej Wystawy Maszyn, Urządzeń i Technologii dla Kompleksu Rolno-Przemysłowego MOLDAGROTECH 2011. W ramach Wystawy, która cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających, 80 firm z 7 krajów: Austrii, Węgier, Grecji, Mołdowy, Rumunii, Rosji i Ukrainy, zaprezentowało maszyny i urządzenia rolnicze.

 

Podczas wizyty Andrzeja Butra spotkał się z premierem Mołdowy Vladem Filatem, ministrem Vasile Bumacovem i litewskim ministrem rolnictwa Kazysem Starkevičiusem. Ministrowie podkreślili wolę rozwijania współpracy w dziedzinie rolnictwa. Premier Vlad Filat wyraził wdzięczność stronie polskiej za pomoc udzieloną w dążeniach proeuropejskich i dostosowywaniu do standardów UE w obszarze rolnictwa oraz zachęcił do inwestowania w Mołdowie. Jednocześnie wyraził nadzieję na kontynuację polsko-mołdawskich rozmów dotyczących tematyki rolnej przy okazji planowanej pod koniec marca br. wizyty w Mołdowie premiera Donalda Tuska.

 

W trakcie wizyty w Kiszyniowie miała również miejsce rozmowa ministra Butry z mołdawskim ministrem Bumacovem, w której uczestniczył Bogumił Luft Ambasador RP w Kiszyniowie. Ministrowie omówili m.in. kwestię obrotu artykułami rolno-spożywczymi. Zwrócono uwagę na fakt, że Polska jest największym importerem mołdawskiego wina wśród państw członkowskich UE. Minister Bumacov poinformował o wprowadzonym przez Republikę Mołdowy w lutym br. zakazie eksportu pszenicy. Przesłankami do wprowadzenia tego zakazu były niedobory zbóż na rynku i zagrożenie wzrostem cen dla konsumentów. Zakaz ma obowiązywać do czasu ustabilizowania się sytuacji na rynku mołdawskim. Minister Bumacov podkreślił, że Mołdawia zainteresowana jest zakupem pszenicy m.in. w Polsce.

 

Ponadto minister Bumacov wyraził także chęć współpracy polsko-mołdawskiej w dziedzinie rolnictwa, zarówno na poziomie administracji, jak i biznesu. Stwierdził też, że Mołdowa chciałaby nawiązać kontakty ze stroną polską w zakresie inwestycji w rozwój branży cukrowniczej oraz utworzenia hurtowego rynku rolno-spożywczego w Kiszyniowie. W tych sprawach toczą się już rozmowy z polskimi partnerami.

 

Wiceminister Andrzej Butra zaznaczył, że współpraca z Mołdową w obszarze rolnictwa ma dla Polski duże znacznie. Ponadto potwierdził gotowość polskich ekspertów do dalszego przekazywania wiedzy i doświadczeń partnerom mołdawskim w zakresie dostosowywania prawodawstwa do standardów UE. Poinformował także stronę mołdawską, że w związku z rozstrzygnięciem konkursu polskiej pomocy zagranicznej na 2011 rok, projekty dotyczące sektora rolnego w Mołdowie będą mogły być realizowane wzorem ubiegłych lat.

 

W trakcie wizyty w Mołdowie wiceminister Butra odwiedził również wiejski region Bravicieni, w którym zrealizowany został pilotażowy projekt ze środków polskiej pomocy zagranicznej. Projekt ten polegał na utworzeniu lokalnej spółdzielni mleczarskiej, wyposażonej w odpowiednie urządzenia i maszyny, złożonej z producentów, dostawców mleka oraz osób zajmujących się skupem, obróbką i transportem mleka. W trakcie wizyty polska delegacja zapoznała się z pozytywnymi przemianami na poziomie lokalnym, do których przyczyniło się utworzenie spółdzielni. Strona mołdawska z satysfakcją odnotowała bardzo dobrą współpracę z polskimi partnerami realizującymi projekt, a także podzieliła się informacjami o planowanych w przyszłości kolejnych inwestycjach, m.in. wybudowaniem przechowalni owoców i warzyw.

 

Źródło: minrol.gov.pl

AgroMY

Najnowsze od AgroMY

Artykuły powiązane