08 Kwi
Czy bariera 500 ha powinna być utrzymana?
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

W środę 6 kwietnia 2011 roku w Białogardzie i Pyrzycach odbyły się dwa kolejne spotkania rolników i mediów z Pomorza Zachodniego z Kazimierzem Plocke – Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poświęcone aktualnej sytuacji w rolnictwie. Dyskusja koncentrowała się także m.in. nad tym, czy bariera 500 ha powinna być utrzymana?


Spotkanie zostało zorganizowane przez szczeciński Oddział Terenowy Agencji Nieruchomości Rolnych we współpracy z Zachodniopomorskim Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Agencję reprezentowali Adam Poniewski – dyrektor Oddziału Terenowego w Szczecinie oraz Marek Gil – z-ca dyrektora OT w Szczecinie, szef Filii w Koszalinie.

Minister Kazimierz Plocke szeroko omówił zagadnienia dotyczące lokalnego rolnictwa oraz mechanizmy współpracy miejscowych instytucji w pozyskiwaniu środków z budżetu UE. Przedstawił także kierunki rozwoju dyskusji odnoszącej się do przyszłej wspólnej polityki rolnej. Zaznaczył, że nadrzędnym celem Polski w tej dyskusji jest dążenie do wyrównania płatności we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Przybliżył również funkcjonowanie rynków rolnych w UE na przykładzie rynku cukru. Minister przedstawił także nowy projekt ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Dyskusja koncentrowała się m.in. nad zagadnieniami: czy bariera 500 ha powinna być utrzymana? Czy nieodzownym jest wyłączanie części powierzchni z dzierżaw celem zaspokojenia potrzeb miejscowych rolników indywidualnych? W centrum zainteresowania znalazł także problem szacowania szkód poczynionych przez zwierzynę w zasiewach. Poruszono także zagadnienia związane z biopaliwami i biogazowniami.

Po spotkaniu Minister Plocke wręczył kilkunastu rolnikom odznaczeniem „Zasłużony dla rolnictwa".

Źródło: anr.gov.pl


Pokrewne etykiety
W górę