Wydrukuj tę stronę
czwartek, 14 kwiecień 2011 08:45

Dalej walczą o likwidację barier dla przedsiębiorców

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

– Nie ustajemy w wysiłkach redukcji obowiązków informacyjnych oraz ograniczania barier dla przedsiębiorców i obywateli. Chcemy, aby korzystne dla firm zmiany zostały uchwalone jeszcze w tej kadencji Sejmu – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji prasowej, prezentującej działalność MG na rzecz walki z biurokracją. Spotkanie z mediami odbyło się 12 kwietnia 2011 r. w MG.


– Zniesienie najbardziej uciążliwych obowiązków informacyjnych to oszczędność czasu i pieniędzy przedsiębiorców. To również mniej obciążeń dla administracji publicznej – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak.

Mniej ograniczeń administracyjnych
Jak zapewnił większość zmian, które proponuje resort w projekcie założeń do ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców nie ma charakteru rewolucyjnego i nie burzy porządku prawnego. – Ich wprowadzenie spowoduje natomiast wyraźnie odczuwalne ułatwienia dla przedsiębiorców i obywateli – przekonywał wiceszef rządu.

Najbardziej uciążliwe – do likwidacji
Wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak wyjaśnił, że przy przygotowaniu projektu założeń do ustawy, resort kierował się zasadą racjonalności. – Z kilkuset obowiązków informacyjnych wybraliśmy te, które są najbardziej uciążliwe, a równocześnie nie zwiększą obciążeń budżetowych – poinformował. Wyjaśnił, że potrzeba reform wynika ze zmian, jakim podlega krajowa gospodarka oraz unijnych wymogów ograniczania biurokracji. – Uproszczenie przepisów prawa gospodarczego zwiększy także konkurencyjność naszych przedsiębiorców i ułatwi ich funkcjonowanie – powiedział wiceminister Kasprzak.

Krótsze oczekiwanie na zwrot VAT-u
Wśród głównych propozycji MG jest m.in. skrócenie terminu zwrotu nadpłaconego podatku VAT do 30, a nie jak obecnie 60 dni. – Zmiana ta jest korzystna zwłaszcza dla małych i średnich firm, dla których kwoty „zamrożone" w podatku mają ogromne znaczenie dla płynności finansowej – zauważył wicepremier Pawlak.

Indywidualna zmiana interpretacji przepisów
MG chce także umożliwić obywatelom i przedsiębiorcom występowanie do ministra finansów o zmianę indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych. – Izby skarbowe z różnych miast na analogiczne pytania podatników, udzielają czasami sprzecznych odpowiedzi – przypomniał wicepremier. MG proponuje również, aby wnioski o dokonanie interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego mogły składać organizacje pracodawców i związki zawodowe.

Będą walczyć dalej
11 kwietnia 2011 r. odbyła się konferencja uzgodnieniowa poświęcona analizie uwag zgłoszonych do założeń projektu ustawy, przygotowanego przez MG. Najwięcej zastrzeżeń zgłosiło Ministerstwo Finansów. – Będziemy przekonywać inne resorty, że przedstawione przez nas ułatwienia są korzystne i możliwe do przeprowadzenia. Potrzebujemy tylko współpracy i dobrej woli ze strony innych urzędów – podkreślił wicepremier Pawlak.

Źródło: mg.gov.pl Ministerstwo Gospodarki (2011)

AgroMY

Najnowsze od AgroMY

Artykuły powiązane