Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 18 październik 2010 00:00

Najlepsi przedsiębiorcy rolni nagrodzeni

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W środę 26 maja br. w gmachu Sejmu RP w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców 15 edycji ?Rankingu 300? ? wspólnej inicjatywy Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR), Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) i Nowego Życia Gospodarczego. Tegoroczna uroczystość, w której wzięło udział liczne grono przedstawicieli Sejmu i Senatu, związków dzierżawców i pracodawców rolnych, agencji rządowych i mediów odbywała się pod patronatem Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego

Jak stwierdził dr Tomasz Nawrocki, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych i gospodarz spotkania, zestawienie wyników 300 najlepszych przedsiębiorstw rolnych powstałych na zrestrukturyzowanym mieniu Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa daje obraz osiągnięć i przemian zachodzących w grupie wielkotowarowych gospodarstw rolnych i całym rolnictwie towarowym w Polsce. Co najważniejsze, jest to obraz rzeczywistej kondycji przedsiębiorstw rolnych i możliwości ich rozwoju w przyszłości.

 

Z kolei stan zaawansowania prac nowelizacją ustawy o gospodarowania nieruchomości rolnych Skarbu Państwa przedstawił Poseł Leszek Korzeniowski, Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zwrócił uwagę, że w listopadzie br. Komisja Europejska ogłosi komunikat, który będzie zawierał założenia do Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r. Podkreślił on, że dobrze by było, aby prace nad nowelizacją ustawy uwzględniały nowe kierunki rozwoju dla całego europejskiego rolnictwa.

 

Dzierżawcy i przedsiębiorcy rolni, który licznie przybyli do Sejmu, z niepokojem wypowiadali się o projektach nowych rozwiązań dla wielkopowierzchniowych gospodarstw opartych na dzierżawach. Leszek Dereziński, Prezes Federacji Związków Pracodawców ? Dzierżawców i Właścicieli Rolnych wyraził nadzieję, że o ostatecznym kształcie nowelizowanej ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa zdecyduje rachunek ekonomiczny.
Obecny, już XV ?Ranking 300? przedstawia wyniki ekonomiczno-finansowe 300 najlepszych wielkotowarowych gospodarstw rolnych osiągnięte w 2008 r. Składa się on z dwóch rankingów głównych, dla przedsiębiorstw rolnych oraz rybackich i czterech podrankingów.

 

Ranking przygotowano na podstawie ankiety wysłanej do przedsiębiorstw rolniczych i spółdzielni produkcyjnych oraz innych podmiotów rolniczych. Ankietę sporządzano w oparciu o sprawozdania przedsiębiorstw wykonywane na potrzeby GUS oraz dane pochodzące z księgowości.

 

2008 rok był bardzo trudny dla przedsiębiorstw sektora rolnego. Warunki ekonomiczne w rolnictwie uległy znacznemu pogorszeniu. Wyrazem tego jest indeks nożyc cen, który spadł ze 107,2 w 2007 r. do 91,8 w 2008 r. Bardzo zróżnicowane były też tendencje występujące w rolnictwie. Z jednej strony zwiększyła się produkcja globalna w stosunku do 2007 r. (o 3,5% w cenach stałych), głównie dzięki poprawie produkcji roślinnej, gdyż zwierzęca zmalała. Z drugiej zaś strony nieco zmalały ceny skupu zbóż, mleka i drobiu, ale wzrosły ceny skupu żywca wieprzowego. Obserwowano również bardzo duży wzrost cen nakładów i usług: nawozów średnio o 38,4%, pasz ? o 14,5%, środków ochrony roślin ? o 9,9%, a pozostałych ? od 3 do 9%. Dużym plusem dla polskiego sektora rolnego było wsparcie finansowe ze środków Unii Europejskiej. W wielu przypadkach, nawet wśród gospodarstw rankingowych, okazało się ono gwarancją płynności finansowej oraz szansą na wypracowanie zysku netto.

 

Laureatem XV rankingu zostało: PW ?Agromex? w Zalesiu (woj. mazowieckie), zajmujące się głównie chowem bydła mlecznego (420 szt. bydła, w tym 170 szt. krów), a także bydła opasowego i cieląt. W 2008 r. spółka wyprodukowała ponad 1 mln litrów mleka. Drugie miejsce w rankingu zajęło Gospodarstwo Rolne Hulcze (woj. lubelskie), specjalizujące się w produkcji roślinnej, trzecie zaś przypadło w udziale Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Kuniowie (woj. opolskie), zajmującej się produkcją roślinną i gospodarującej na 256 ha. Najlepszym przedsiębiorstwem rybackim w 2008 r. zostało Gospodarstwo Rybackie Czerwony Dwór Rogajny (woj. warmińsko-mazurskie).

 

W rankingu znalazły się również spółki należące do Agencji Nieruchomości Rolnych. Są to spółki hodowli roślin i zwierząt gospodarskich mających znaczenie strategiczne dla polskiego rolnictwa. Pierwotnie istniało 107 takich spółek. Obecnie jest ich 51. Najwyżej w rankingu są Stadniny Koni: Michałów (woj. świętokrzyskie) ? 13 miejsce i Nowe Jankowice (woj. kujawsko-pomorskie) ? 40 miejsce. Natomiast Danko Hodowla Roślin Choryń (woj. wielkopolskie) jest najwyżej sklasyfikowaną w rankingu spółką roślinną Agencji.

 

Źródło: www.anr.gov.pl

Administrator

Najnowsze od Administrator