Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 01 listopad 2010 00:00

ARiMR na konferencji "Polska wieś, bezpieczeństwo żywnościowe a media

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Po raz trzeci przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uczestniczyli w konferencji naukowej zorganizowanej 28  i 29 kwietnia br. przez  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego.

28 kwietnia w Auli Kryształowej  SGGW stawiło się 200 zaproszonych gości w tym wielu wybitnych znawców ekspertów zajmujących się mediami i ok. 70 dziennikarzy reprezentujących stacje telewizyjne, rozgłośnie radiowe  oraz prasę ogólnopolską i regionalną. Frekwencja przerosła w tym roku najśmielsze oczekiwania organizatorów.

 

Otwierając tegoroczna konferencje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi dr Marek Sawicki, powiedział, że rolnictwo w Polsce, Europie i świecie musi się obecnie borykać z wieloma  problemami z których najważniejsze wynikają z niewielkiej, dla rolników, opłacalności  produkcji żywności a także z wyłaniającej się jednocześnie perspektywy konieczności podwojenia ilości dostępnego na świecie pożywienia, co będzie konieczne w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Marek Sawicki podkreślił, że  bezpieczeństwo żywności można rozumieć wielorako, jednak dwa aspekty są zdecydowanie najważniejsze a są nimi:  bezpieczeństwo ilościowe i jakościowe żywności. Za sukces uznał to, iż Polska po 5 latach członkostwa w Unii Europejskiej jest krajem wytwarzającym duże nadwyżki żywności w stosunku do swoich potrzeb a wartość jej eksportu przewyższa o ponad 2 miliardy euro koszty  importu artykułów spożywczych z innych państw. Co też ważne żywność stanowi już aż 12 % całego polskiego eksportu.

 

W dalszej części wystąpienia szef resortu rolnictwa zachęcał do szerokiej debaty społecznej poświęconej przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej w perspektywie lat 2013 - 2020 i wsparcia działań naszego rządu, który chce jednolitej polityki rolnej i zrównania dopłat do rolnictwa w całej UE.  W ramach przeglądu WPR Polska zgłosiła też w Brukseli kilka propozycji uproszczeń w PROW 2007 - 2013. Chodzi w nich m.in. oto by rolnicy mogli zmieniać decyzję  w sprawie nominalnej wartości przyszłych umów na udzielenie im wsparcia, jeszcze przed ich podpisaniem z Agencją. Nie powinni także, jak to jest teraz,  ponosić konsekwencji "oczywistych"  pomyłek w składanych wnioskach, co powodowało ich automatyczne odrzucanie. Zgodnie z propozycją Ministra Marka Sawickiego takie wnioski powinny być po prostu  poprawione przez urzędników  a rolnicy nie byliby nawet proszeni o osobiste stawienie się w ARiMR, która obsługuje płatności w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE i większość działań z PROW 2007-13. Powinny również nastąpić pewne uproszczenia w  działaniu "Ułatwienie startu młodym rolnikom" tak, by na przykład trwające latami kwestie spadkowe nie paraliżowały procesu przejmowania gospodarstw a czas nabywania prawa do własności będzie uznawany za okres dzierżawy. Minister przypomniał także, że sukcesem zakończyły się jego starania o ty by rolnicy mogli ubiegać się o płatności bezpośrednie, ONW i rolnośrodowiskowe na jednym wniosku.  Marek Sawicki zwrócił też uwagę na rozwijającą się  kampanię promocji polskiej żywności na rynkach światowych, która już przynosi efekty i między innymi dlatego jej eksport tak wzrósł. Dla rolników i wielbicieli "prawdziwego" wiejskiego smaku żywności istotne może być natomiast usankcjonowanie prawne możliwości wytwarzania "swojskich" wyrobów w gospodarstwach i ich sprzedaż bezpośrednio konsumentom. Będzie to możliwe jeśli ministerstwu rolnictwa uda się złagodzić rygory  sanitarne nałożone przez Unie Europejska na produkcję żywności, które są dotychczas jednakowe dla firm przetwórczych i  rolników. Minister Marek Sawicki podziękował dziennikarzom za troskę o jakość polskiej żywności  i apelował o skuteczne  wspieranie promocji dobrej polskiej żywności w kraju i za granicą, tak by wśród rodaków, ale także poza granicami Polski zapanowała autentyczna moda na naszą żywność bo jest wysokiej jakości i najsmaczniejsza. 

 

Swoje wystąpienie minister Marek Sawicki  zakończył apelem o prowadzenie "merytorycznej a nie emocjonalnej, pełnej stereotypów i uprzedzeń"  dyskusji na temat obecnej sytuacji i perspektyw  polskiego rolnictwa. Zapewnił, że jest otwarty na rzetelną debatę, ale zamiast uzasadnionych nawet protestów oczekuje od środowisk rolniczych i innych konkretnego wsparcia działań zwłaszcza w Brukseli.

 

Pomysłodawca i organizator  konferencji medialnej zorganizowanej w salach SGGW dr Marian Zalewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, witając jej uczestników stwierdził, że na środowisku dziennikarskim spoczywa obowiązek przekazywania do społeczności wiejskiej, ale także do społeczności dużych aglomeracji, rzetelnych informacji o problematyce nowoczesnego rolnictwa a także o wyzwaniach związanych ze Wspólną Polityką Rolną UE. Apelował też, zwłaszcza do polityków oraz środowiska dziennikarskiego, o obronę skarbu narodowego i wspólnego dobra jakim są media publiczne. Jego zdaniem niedopuszczalny jest  krajobraz medialny naszego kraju bez Telewizji Polskiej i Polskiego Radia a także bez sprawnych i obiektywnych mediów lokalnych.

 

W czasie konferencji "Rolę komunikacji społecznej w procesie realizacji zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa" w imieniu jej prezesa Tomasza Kołodzieja, przedstawiła wiceprezes Zofia Szalczyk.  W wystąpieniu podkreśliła, że nasze działania prowadzone są zgodnie z długofalową strategią a ich celem jest budowanie spójnego i pozytywnego wizerunku agencji - jako instytucji, która efektywnie przyczynia się do wykorzystywania środków pomocowych przez beneficjentów. Uczestnicy usłyszeli też, że zastosowana ostatnio wszechstronna strategia informowania społeczeństwa a zwłaszcza mieszkańców wsi o pracy ARiMR i jej efektach, przynosi dobre rezultaty. Bowiem z przeprowadzonych w 2009 roku badań wynika, że 69% rolników i mieszkańców wsi wyraża się pozytywnie o pracy ARiMR, a tylko 6 % jest niezadowolonych z jej pracy. Z badań przeprowadzonych przez pracownie PBS DGA na reprezentatywnej grupie respondentów wynika, że dla 68% badanych ARiMR jest najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o unijnej pomocy dla wsi, rolnictwa i przetwórstwa żywności. Okazuje się też, że media mają niewielkie znaczenie jako źródło takiej informacji i nie wpływają znacząco na ocenę pracy i wizerunek Agencji.

 

Dla pracowników Departamentu Komunikacji Społecznej ARiMR bardzo miła była zwłaszcza informacja, że 94% rolników i mieszkańców wsi pozytywnie ocenia jakość ich pracy. Zaś dla nowego kierownictwa tego Departamentu  szczególnie istotne były wyrażane podczas prowadzenia sondażu opinie, mieszkańców wsi i rolników, że Agencja znacznie poprawiła swoje działania informacyjne w ciągu ostatniego roku.

 

Źródło:http://www.arimr.gov.pl

Administrator

Najnowsze od Administrator