18 Sty
Prezydencja szansą na wzmocnienie pozycji Polski w UE
Napisane przez marcin |
Opublikowane w Aktualności: Polska
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

- Przewodnictwo Polski w Unii Europejskiej jest szansą na wzmocnienie pozycji naszego kraju w Unii Europejskiej i dołączenie do tych państw, które są w stanie skutecznie zarządzać Wspólnotą - uważa minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

 

Już następną, półroczną prezydencję będzie sprawować właśnie Polska: 1 lipca przejmie od Węgrów przewodniczenie pracom Rady Unii Europejskiej. - Dzięki prezydencji możemy zyskać wizerunek kraju przywiązanego do idei europejskiej, który jest w stanie skutecznie i sprawnie zarządzać procesami decyzyjnymi w Unii. Polska może awansować do ligi krajów z wyrobioną marką we Wspólnocie – cytuje za PAP Dowgielewicza wyborcza.pl.

 

Unijna prezydencja, to nie tylko wyzwanie logistyczne, ale również sprawdzian umiejętności negocjacyjnych rządu. Minister ds. europejskich przewiduje, że - mimo niedługiego członkostwa we Wspólnocie - polski rząd jest w stanie wziąć odpowiedzialność za to, co dzieje się w Unii i to mimo, że rok 2011 nie będzie łatwy z powodu kryzysu związanego z unijną walutą.

 

Najpoważniejszym bodaj zadaniem naszego kraju będą negocjacje budżetu na lata 2014-2020, które Polska ma rozpocząć. Dowgielewicz przyznał, że polski rząd będzie chciał przygotować na grudniowy szczyt RE "pewne rozwiązania, które mogłyby posłużyć jako pierwszy kompromis dotyczący zasad przyszłego budżetu". Nie chciał jednak mówić o szczegółach. Podkreślił, że w trakcie prezydencji Polska będzie mogła odgrywać w negocjacjach budżetowych jedynie rolę moderatora. Wykluczone jest - podkreślił - działanie na rzecz własnych, narodowych interesów. Jak powiedział, o to możemy zabiegać przed prezydencją i po prezydencji.

 

Obok tzw. perspektywy budżetowej po 2013 roku, na liście wstępnych priorytetów polskiego przewodnictwa w UE (rząd przyjął je w lipcu 2010 roku) znalazła się także m.in. polityka wschodnia, energetyczna, wzmocnienie polityki obronnej i unijnego rynku wewnętrznego. Nawiązując do polsko-szwedzkiej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego Dowgielewicz powiedział, że nie wyklucza podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą i podpisania traktatu akcesyjnego Chorwacji.

 

Wiadomo już, że inauguracja prezydencji 1 lipca z udziałem polskiego rządu i przedstawicieli najważniejszych instytucji UE odbędzie się w Teatrze Wielkim w Warszawie, gdzie z tej okazji będzie wystawiona opera "Król Roger". Głównym punktem mają być przemówienia zaproszonych gości, ale w świętowaniu przejęcia przez Polskę przewodnictwa w UE będą mogli uczestniczyć także mieszkańcy Warszawy.

 

Źródło: euractiv.pl


Pokrewne etykiety
W górę