Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 31 styczeń 2011 11:13

Szanse płynące z budowy biogazowni

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnich miesiącach, czy wręcz latach, obserwujemy wyraźny trend zwiększonego zainteresowania Odnawialnymi Źródłami Energii (OZE). Dużo mówi się o inwestowaniu w elektrownie wiatrowe, wodne, a także w biogazownie, czy energię słoneczną.

Wskazuje się na korzyści płynące z tego typu przedsięwzięć; wydają się być ogromne, zarówno dla do inwestorów, firm projektowych, dostawców, rolników, organów administracji publicznej. Mówiąc o korzyściach prezentuje się zarówno aspekty finansowe odnawialnych źródeł energii, jak również niewymierne korzyści związane z ochroną środowiska i poprawianiem warunków życia. Bycie przyjaznym dla środowiska, bądź też życie w zgodzie z naturą stałą się pewnego rodzaju modą.

Coraz bardziej popularnym odnawialnym źródłem energii jest instalacja biogazu. Polityka proekologiczna Unii Europejskiej, jak i jej implementacja w postaci krajowych regulacji prawnych, dotyczących zarówno redukcji emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszczeń, jak również redukcji uciążliwości zapachowych, powoduje, iż budowa i użytkowanie instalacji biogazowni rolniczych jest ekologicznie – coraz bardziej uzasadnione, a modele finansowe wskazują, iż nakłady inwestycyjne w biogazownie są opłacalne.

Strategia Rozwoju Energetyki Odnawialnej to jeden z najważniejszych dokumentów w naszym kraju. Wyrazem tego jest chociażby Pakiet 3X20, którego trzema głównymi celami jest osiągnięcie do 2020 roku 20% udziału energii odnawialnej w rynkowych dostawach energii, 20% redukcji emisji CO2 w porównaniu do roku 1988 oraz 20% redukcji zapotrzebowania jednostkowego na energię (na jednostkę dochodu narodowego), którą uzyska się poprzez poprawę skuteczności jej użytkowania. Natomiast przygotowany przez zespoły Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Rolnictwa Program Innowacyjna Energetyka – Rolnictwo Energetyczne zakłada, że do 2020 roku ma powstać w Polsce około 2000 biogazowni. Ponadto powstały takie programy jak Program Czystych Technologii Węglowych, czy też Program Efektowności Energetycznej, które również są wyrazem działań rządowych ukierunkowanych na wspieranie przedsięwzięć energetyki odnawialnej.

Źródło: DGA Energia Sp. z o.o.

marcin

Najnowsze od marcin

Artykuły powiązane