Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 31 styczeń 2011 16:44

Podkłady ze słomy to złoty interes

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Polscy producenci podkładów ze słomy wykorzystywanych do produkcji pieczarek wygrywają ze swoją holenderską konkurencją bo koszty produkcji są znacznie niższe, a jakość uzyskiwanych podkładów jest równie wysoka.

Produkcja podkładów ze słomy do produkcji pieczarek nie jest taka prosta jak mogłoby się wydawać. Do produkcji wysokiej jakości podkładów jest potrzebna wyselekcjonowana słoma dostarczana w dużej ilości. W procesie produkcji musi być koniecznie zachowana odpowiednia równowaga biologiczna. A to już nie jest takie łatwe. Pierwszy etap produkcji zaczyna się od procesu fermentacji. Potem produkcja jest kontynuowana na etapie pasteryzacji. Ten etap jest sterowany przy pomocy urządzeń komputerowych. Podczas fermentacji do atmosfery nie może się nic przedostać. Dzięki temu okoliczni mieszkańcy nie odczuwają żadnych nieprzyjemnych zapachów, które ewentualnie mógłby emitować zakład. Całość produkcji musi przebiegać zgodnie z unijnymi przepisami z tego zakresu. Nawet najmniejszy błąd może spowodować, że pieczarki nie wyrosną. Wiedzą o tym najlepiej producenci pieczarek, którzy początkowo próbowali takie podkłady samodzielnie, własnym sumptem produkować.

Najwięksi producenci pieczarek w Polsce znajdujący się m.in. w województwie poznańskim i mazowieckim skupują zdecydowanie największą ilość podkładów. Ale popyt na ten produkt jest spory także w małych pieczarkarniach, których jest znacznie więcej. Największą konkurencję dla polskich producentów podkładów ze słomy stanowią producenci z Holandii, ale u nas koszty produkcji są znacznie niższe, dlatego bardziej opłaca się produkować te podkłady u nas. Koszty produkcji są niższe, a sam podkład jest sprzedawany za stosunkowo wysokie ceny. Na 200 metrów kwadratowych pieczarkarni trzeba kupić podkładu za ok. 6,5 tys. zł. A to wystarcza tylko na produkcję 4,5 tony pieczarek, czyli na tzw. jeden rzut.

Na rozpoczęcie produkcji podkładów ze słomy można także starać się o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

marcin

Najnowsze od marcin

Artykuły powiązane