Strona główna Technika Maszyny AXION 900 CLAAS – najnowocześniejsza technologia ciągników już niedługo

Reklama

Reklama

15 Mar
AXION 900 CLAAS – najnowocześniejsza technologia ciągników już niedługo
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Maszyny rolnicze
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Od roku 2012 modele nowej serii powiększą rodzinę dużych ciągników CLAAS. Pierwszy raz CLAAS zaprezentuje przedpremierowo nowy ciągnik AXION 900 na targach SIMA. Wraz z czterema modelami o wielkości od 280 do 400 KM, te wysokowydajne jednostki uzupełnią program CLAAS obejmujący znane i sprawdzone ciągniki typoszeregów AXION 800 o mocy 164-260 KM oraz XERION 3300 do 5000 o mocy 330-530 KM.

 

Od wiosny 2010 w użyciu znajduje się wstępna seria pierwszych ciągników AXION 900. Na wielu polach Europy są one dokładnie i głęboko testowane w bezpośrednim dialogu z praktykami. Mimo, że ciągnik nie jest aktualnie dostępny na rynku i dopiero otrzymuje swój końcowy szlif, CLAAS zaprezentuje na targach SIMA modele serii wstępnej.

 

Z jednej strony AXION 900 perfekcyjnie integruje się w programie CLAAS a z drugiej pasuje do filozofii rozwoju i konstrukcji wszystkich ciągników CLAAS. Maszyny wyróżniają się dużym rozstawem osi (tutaj 3,15 m) przy równoczesnej, kompaktowej budowie. Powiązanie z wyważonym rozdziałem masy pozwala osiągać maksimum trakcji i efektywności.

 

Nowoczesna technologia napędu

AXION 900 został skonstruowany całkowicie od nowa, a jego koncepcję dostosowano do wymagań przepisów o ochronie środowiska i dopuszczalnej emisji spalin. W ten sposób możliwa była na przykład integracja techniki SCR (Selective Catalic Reduction) bezpośrednio w pojeździe. Katalizator SCR umieszczono pod maską silnika. Oddzielny zbiornik z mocznikiem wbudowano w zbiorniku paliwa a oba, leżące blisko siebie wlewy, są dobrze dostępne. Tym samym do użytku wchodzi CLAAS POWER SYSTEMS (CPS). CPS stanowi optymalne połączenie nowych komponentów i technologii układu przeniesienia napędu. W ciągniku AXION 900 pracuje sześciocylindrowy Common Rail FPT Cursor 9 z techniką czterozaworową i pojemnością 8,7 litra. AXION 900 jest pierwszym modelem ciągnika CLAAS, spełniającym wymagania normy emisji spalin TIER 4.

 

Kolejnym elementem CLAAS POWER SYSTEMS jest Eccom, bezstopniowa przekładnia firmy ZF (CMATIC). Cztery zakresy jazdy mają duży, mechaniczny udział w przeniesieniu sił. Efektem takiego rozwiązania jest oszczędność paliwa w każdym z zakresów prędkości. Do wyboru są ciągniki AXION 900 w wersjach prędkości jazdy 40 km/h lub 50 km/h. Aby efektywnie przełożyć moc silnika na siłę uciągu, dostępne jest ogumienie tylnej osi o średnicy 2,15 m. Przednie koła mają średnicę do 1,7 m. Istnieje również opcja zastosowania kół bliźniaczych na osi przedniej i tylnej.

 

Ergonomia i kabina

Panujący w technice rolniczej trend, aby coraz mniejszą liczbą maszyn uprawiać coraz większe powierzchnie, będzie się pogłębiał. Właśnie dlatego, komfort w kabinie ma coraz bardziej istotne znaczenie dla kierowcy. Zastosowana w ciągnikach AXION 900 nowa kabina o czterech słupkach została zbudowana we współpracy z rolnikami w całej Europie i jeszcze bardziej poprawiła wysokie standardy CLAAS w tej dziedzinie.

 

CLAAS wykorzystał wiedzę konstrukcyjną instytutu znanego z przemysłu samochodowego. Ten instytut ustalił wymagania kierowców odnośnie kabiny i umieścił je w nowej koncepcji ergonomii. Należą do niej między innymi optymalna widoczność do przodu oraz na maszyny dołączone z tyłu ciągnika. Pozycja fotela oraz zaokrąglona tylna szyba nowego ciągnika AXION 900 dają niczym niezakłócony widok na szerokie maszyny. Odpowiednio dostosowana amortyzacja kabiny i przedniej osi zarówno w pracach polowych jak i w transporcie drogowym dba o wysoki komfort jazdy. Cała koncepcja ciągników CLAAS skierowana jest na spokojną, mało uciążliwą pracę kierowcy.

 

Nowy drążek jezdny

Nowy drążek jezdny CMOTION – znany już z ciągników XERION 5000/4500 – skonstruowano specjalnie do ergonomii prawej dłoni. Koncepcja trzech palców pozwala na intuicyjne sterowanie wieloma elementami obsługowymi bez konieczności zmiany uchwytu. Kolorowy terminal CEBIS ze swoim znanym i prostym sterowaniem zintegrowano w poręczy fotela. Znana koncepcja obsługi CLAAS jest natychmiast zrozumiała dla każdego kierowcy. Jest tu bezpośredni dostęp do wszystkich ważnych funkcji. Do 20 reflektorów włącznie ze światłami ksenonowymi, oświetla 360 stopni otoczenia. Dzięki temu, kierowca zachowuje znakomitą widoczność i bezpieczeństwo także w ciemnościach.


Pokrewne etykiety
1 komentarz
  • Odpowiedz terek wtorek, 05 kwietnia 2011 22:09 Umieszczone przez: terek

    Piękna maszyna!

    Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dodaj komentarz