Strona główna Biznes Nieruchomości Przepiękne pałace do kupienia!

Reklama

Reklama

16 Mar
Przepiękne pałace do kupienia!
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Nieruchomości
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(8 głosów)

 

W ciągu najbliższego tygodnia Agencja Nieruchomości Rolnych wystawi do sprzedaży na przetargach nieograniczonych dwa obiekty zabytkowe: XIX-wieczny dwór w Jarosławkach, który został wyceniony na 447 tys. zł oraz XIX-wieczny pałac wraz z parkiem o wartości 1,6 mln zł.

W piątek 18 marca br. licytowany będzie, cieszący się sporym zainteresowaniem, XIX-wieczny dwór w Jarosławkach (województwo wielkopolskie), który został wyceniony na 447 tys. zł. Nieruchomość ta jest objęta ochroną konserwatora, ale nie jest wpisana do rejestru zabytków. Natomiast 4 dni później będzie okazja do nabycia zespołu pałacowo-parkowego w Gaju Małym, również w Wielkopolsce. Nieruchomość o powierzchni 5,1 ha została wyceniona na ok. 1,6 mln zł. Jest to XIX-wieczny pałac wraz z parkiem, w którym znajduje się ponad 40 różnych gatunków drzew i krzewów. Ciekawostką są umieszczone w niszach elewacji pałacu kopie antycznych rzeźb (Heraklesa, Dionizosa). Nad bramą zaś znajduje się rzeźba przedstawiająca Apolla. W przypadku tego obiektu, nabywca będzie mógł skorzystać z 50 proc. obniżki ceny po spełnieniu warunków, określonych w ogłoszeniu o przetargu.

Agencja Nieruchomości Rolnych, instytucja państwowa, znana głównie ze sprzedaży ziemi rolnej oraz ostatnio terenów inwestycyjnych, coraz częściej sprzedaje lub wystawia na przetargi również zabytkowe dwory i pałace. W 2010 roku ANR sprzedała 29 obiektów zabytkowych za łączną kwotę prawie 81 mln zł. Dzięki temu pałace, dwory i parki mają szansę odzyskać swój dawny blask i stać się wizytówką regionów, w których się znajdują.

W najbliższym czasie na sprzedaż zostaną wystawione kolejne architektoniczne perełki. Jedną z nich jest bez wątpienia Pałac w Ławicy (województwo dolnośląskie). Ten XVIII-wieczny obiekt ma trzy kondygnacje. Wybudowano go z kamienia i cegły. We wnętrzu zachowała się ozdobna stolarka drzwiowa, sztukaterie oraz piękny piec w sali reprezentacyjnej. Na 17-hektarowej działce znajduje się także zabudowa folwarczna, m.in. obory, gołębnik, stodoła i magazyn. Cena nieruchomości to 2,71 mln zł. Przetarg odbędzie się w I połowie 2011 roku.

Kolejnym ciekawym zabytkiem jest Pałac w Pyszczynie. Został on zbudowany w XIX wieku w miejscu dawnego zamku, należącego do księcia wrocławskiego. W XIX wieku właścicielem majątku był m.in. Joseph Maximilian hrabia von Matuschka und Toppolczan baron von Spaetgen, który założył teatr w budynku dawnego spichlerza. Do połowy XIX wieku odbywały się w nim przedstawienia. Pałac wraz z parkiem zajmują powierzchnię 2,3 ha i zostały wycenione na ok. 2,25 mln zł. Przetarg planowany jest na wiosnę 2011 roku.

Wiele udanych transakcji i rosnące zainteresowanie ofertą, którą dysponuje Agencja, przekonują, że warto zainwestować w obiekty zabytkowe będące w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa. Prezentowana szeroko oferta ANR jest niczym innym jak zachętą do nabywania pałaców i dworów.

Obiekty zabytkowe poza swą bezsporną wartością historyczną i kulturową mają także wymierną wartość gospodarczą. Niemal na całym świecie stare budowle stanowią dobrą lokatę kapitału. Od potencjalnego inwestora wymagają zaangażowania środków na ich rewitalizację. Aktualnie ANR stosuje 50 proc. obniżkę ceny sprzedaży uzyskanej na przetargu. Jednak skorzystanie z niej zależy od spełnienia odpowiednich warunków przez zainteresowanych. Nabywca jest zobowiązany do przedłożenia właściwemu oddziałowi terenowemu Agencji, w terminie ustalonym w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków, nie dłuższym jednak niż 5 lat od dnia zawarcia umowy sprzedaży, dokumentów potwierdzonych przez konserwatora, określających zakres rzeczowy i wartość nakładów, które nabywca poniósł, realizując wskazania konserwatorskie w odniesieniu do nabytej nieruchomości zabytkowej. Nieruchomości inwestycyjne oraz obiekty budowlane, w tym zabytki, Agencja sprzedaje na przetargach nieograniczonych, organizowanych przez oddziały terenowe na terenie całej Polski.

Źródło: anr.gov.pl


Pokrewne etykiety
3 komentarzy
 • Odpowiedz rolnik czwartek, 07 kwietnia 2011 21:59 Umieszczone przez: rolnik

  Kogo stać na utrzymanie takiego zamku?
  Ogrzewanie takiej powierzchni to majątek.

  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 • Odpowiedz mati czwartek, 17 marca 2011 08:47 Umieszczone przez: mati

  Wyglądają super ale nie chciał bym wiedzieć nawet ile kosztował by remont tych cacek

  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 • Odpowiedz Tomi czwartek, 17 marca 2011 07:57 Umieszczone przez: Tomi

  Faktycznie ładne i z niepowtarzalnym klimatem... To mogły by być moje letnie rezydencje... ;)

  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dodaj komentarz