Strona główna Produkcja Produkcja roślinna Eksport przetworów warzywnych w gorszej kondycji

Reklama

Reklama

27 Sty
Eksport przetworów warzywnych w gorszej kondycji
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Produkcja roślinna
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Z danych opublikowanych przez IERiG ż-PIB w „Rynku rolnym" (styczeń 2012), wynika, że w okresie od stycznia do października 2011 roku eksport przetworów warzywnych z Polski ukształtował się na poziomie 385 tys. t i był o blisko 7% niższy niż w tym samym okresie rok wcześniej.


Było to konsekwencją przede wszystkim spadku eksportu warzyw mrożonych, mających największy udział w strukturze eksportu krajowych przetworów warzywnych – o 10,2% do poziomu 260 tys. t.

Zmniejszenie się eksportu mrożonych warzyw nastąpiło mimo wzrostu wolumenu krajowej produkcji tych produktów. Według GUS, w pierwszych 10 miesiącach 2011 roku zakłady, w których liczba pracujących wynosiła 50 osób i więcej, wyprodukowały 416 tys. ton mrożonych warzyw, tj. o 4,2% więcej w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, co było możliwe między innymi dzięki znacznie lepszym zbiorom warzyw w kraju.

Wzrost produkcji widoczny był szczególnie we wrześniu, kiedy to wyprodukowano 74 tys. mrożonek warzywnych - aż o 20,3% więcej w relacji do września roku poprzedniego. W omawianym okresie (I-X 2011 r.) nastąpił również spadek sprzedaży za granicę suszy, a także konserw warzywnych, odpowiednio o 11 i 2% r/r. Nieznaczenie wzrósł natomiast eksport marynat z warzyw (o 0,5% do poziomu 25 tys. t), mimo spadku ich produkcji aż o ponad 9%.

Spadek wolumenu eksportu krajowych przetworów warzywnych odbił się negatywnie na jego wartości. Według informacji podanych przez IERiG ż-PIB, w analizowanym okresie został on wyceniony na 278 tys. euro, tj. na poziomie o 2% niższym w porównaniu do pierwszych 10 miesięcy 2010 roku. Korzystnym zjawiskiem dla eksporterów było jednak osłabienie się złotego wobec euro w drugiej połowie roku, które przełożyło się na poprawę opłacalności sprzedaży produktów za granicę. Pozytywnie na sytuację w branży przetwórczej w tym okresie wpływał także dostęp do taniego surowca, ceny znacznej części krajowych warzyw były bowiem znacznie niższe w porównaniu do roku poprzedniego.

 

 


Źródło: analizy.bgz.pl Bank BGŻ AgroMonitor Nr 225 – 23 stycznia 2012 


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz