Strona główna Produkcja Produkcja zwierzęca Mleczarnie płacą więcej

Reklama

Reklama

27 Sty
Mleczarnie płacą więcej
Napisała AgroMY |
Opublikowane w Produkcja zwierzęca
 
rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Przez cały ubiegły rok na rynku mleka utrzymywała się wzrostowa tendencja cen skupu, niewielkie spadki zaobserwowano jedynie w miesiącach letnich. Według najnowszych danych GUS, w grudniu mleczarnie za surowiec płaciły przeciętnie 129,28 zł/hl, tj. więcej o prawie 2% wobec listopada ub. r. i o ponad 9% w relacji rocznej.


Jednocześnie cena mleka przekroczyła o 19% średnią cenę notowaną w grudniu w przeciągu ostatnich pięciu lat i była jedynie o 2% niższa od rekordu ustanowionego pod koniec 2007 roku (132,15 zł/hl).

Warto zwrócić uwagę na rosnące w ostatnich miesiącach regionalne zróżnicowanie cen. W grudniu ub. r. mleko podrożało w największym stopniu w województwach o najwyższych cenach skupu, tj. podlaskim – o ponad 5% w relacji miesięcznej do 143,82 zł/h – warmińsko-mazurskim – o ponad 4% do 135,76 zł/hl, ale także w mazowieckim – o 5% do 132,33 zł/hl.

W tym samym czasie jedynym regionem, w którym odnotowano spadki cen (o prawie 2% m/m do 110,04 zł/hl) było województwo małopolskie, gdzie mleko w skupie jest najtańsze.

W 2012 r. prawdopodobnie wyhamowaniu ulegnie wzrostowa dynamika cen skupu mleka, w dalszych miesiącach możliwe są nawet ich spadki. Niemniej oceniamy, że pozostaną one na relatywnie wysokim poziomie.

 

 


Źródło: analizy.bgz.pl Bank BGŻ AgroMonitor Nr 225 – 23 stycznia 2012 


Pokrewne etykiety

Dodaj komentarz