czwartek, 31 marzec 2011 07:14

Ukraina dalej pracuje nad ograniczeniami w eksporcie zbóż

Napisała
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Władze Ukrainy kontynuują prace nad nowymi uregulowaniami w zakresie eksportu zbóż z tego kraju. W szczególności Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - rozważa obecnie możliwość przedłużenia obowiązywania kontyngentów na eksport zbóż z Ukrainy do 31 czerwca 2011 r.


Kukurydza też może być ograniczona
Rozważana jest również możliwość zwiększenia aktualnie obowiązującego kontyngentu na eksport kukurydzy o 2 mln ton (do 5 mln ton). Równocześnie Prezydent Ukrainy W. Janukowycz - w związku ze zbliżającym się zakończeniem obowiązywania kontyngentów na eksport zbóż z Ukrainy (kontyngenty te na dzień dzisiejszy wygasnąć mają z dniem 1 kwietnia 2011 r.), a także w związku z niejasnościami odnośnie ew. przedłużenia ich stosowania - opowiedział się za rezygnacją z w/w kontyngentów i ograniczeniem eksportu zbóż z Ukrainy, w przypadku takiej potrzeby, poprzez wprowadzenie stosownych mechanizmów celnych.

Zboże na kontraktach międzynarodowych – co z nim?
Z kolei Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy - w ramach przeprowadzenia reformy systemu eksportu zbóż z Ukrainy - wznowiło pracę nad projektem ustawy „O zbożu i rynku zboża", zakładającym, iż eksport zbóż z Ukrainy realizować będą mogły podmioty gospodarcze, które zawarły stosowne kontrakty międzynarodowe na eksport zboża z Ukrainy i które dokonają co najmniej 50 proc. przedpłaty na dostawy zbóż od ich producentów. Równocześnie resort ten poinformował, iż inny, przygotowany przez tę instytucję projekt ustawy regulującej zasady eksportu zbóż z Ukrainy (dotyczący specyficznych warunków eksportu towarów rolno-spożywczych objętych państwową regulacją ich cen) nie został podtrzymany przez stosowne komitety Rady Najwyższej Ukrainy.

Z czego to wynika?
W ostatnim czasie władze Ukrainy - uzasadniając to potrzebą ustabilizowania sytuacji na krajowym rynku towarów rolno-spożywczych - podejmują szereg działań na rzecz ograniczenia eksportu zbóż z Ukrainy.
W szczególności w październiku 2010 r. Gabinet Ministrów Ukrainy podjął decyzję o wprowadzeniu tymczasowych kontyngentów na eksport zbóż z Ukrainy. Pod koniec grudnia 2010 r. Gabinet Ministrów Ukrainy przedłużył stosowanie tych kontyngentów do 31 marca 2011 r., a także podwyższył wysokość niektórych z nich. Po wprowadzeniu tych kontyngentów przedstawiciele Ministerstwa Polityki Rolnej Ukrainy niejednokrotnie podkreślali potrzebę przedłużenia obowiązywania tych kontyngentów do końca bieżącego roku marketingowego (tj. do dnia 31 czerwca 2011 r.), jednak pod koniec lutego 2011 r. Minister Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy M. Prisiażniuk oświadczył, iż kontyngenty na eksport zbóż z Ukrainy w nowym roku marketingowym nie będą wprowadzane. Wg danych Ukraińskiego Stowarzyszenia Zbożowego, w okresie lipiec 2010 r. - styczeń 2011 r. Ukraina w ramach kontyngentów wyeksportowała 2,6 mln ton pszenicy (łączny limit to 6 mln ton), 2,4 mln ton jęczmienia i 1,8 mln ton kukurydzy. Zgodnie z oceną Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy, do 1 kwietnia 2011 r. w ramach ustanowionych kontyngentów z Ukrainy wyeksportowanych ma być 1,5 mln ton zbóż (w tym 1 mln ton kukurydzy i 0,5 mln ton pszenicy), a kolejne 1,3 mln ton zboża wywiezionych zostanie z Ukrainy do krajów, z którymi Ukraina ma podpisane umowy o wolnym handlu.

Inne działania władz Ukrainy
Wśród innych działań podejmowanych przez władze Ukrainy w tym zakresie wymienić należy rozpoczęcie na początku lutego 2011 r. przez Radę Najwyższą Ukrainy prac nad projektem ustawy przewidującym wprowadzenie nowych zasad eksportu określonych towarów rolno-spożywczych, w tym zboża (we względu jednak na szeroką krytykę propozycji w tym zakresie prace nad tymi rozwiązaniami na dzień dzisiejszy zostały wstrzymane) oraz propozycję wprowadzenia ceł eksportowych na niektóre zboża (projekt stosownej nowelizacji przepisów w tym zakresie jest aktualnie przedmiotem oceny ukraińskich resortów gospodarki i rolnictwa pod kątem możliwych negatywnych skutków wprowadzenia tych ograniczeń; projekt ten zakłada wprowadzenie ceł eksportowych na pszenicę, mieszankę pszenicy i żyta oraz orkiszu na poziomie 9 proc., kukurydzy - 12 proc., jęczmieniu - 14 proc.; szerzej na temat tej propozycji patrz informacja z dnia 25 marca 2011 r.).

Źródło: trade.gov.pl, „RBK-Ukraina", „Unian", „Delo", „Kommersant", „Ekonomiczeskije Izwiestia"

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.